در کمال الدین از علی بن عبدالغفار روایت می کند که چون حضرت امام علی النقی علیه السلام از دنیا رفت، شیعیان نامه به حضرت امام حسن عسکری علیه السلام نوشته و از امامِ بعد از حضرت پرسیده بودند.

در جواب فرمود:«مادام که من زنده ام، امام من می باشم، و چون من از دنیا بروم، جانشین مرا خواهید دید ولی دسترسی به او نخواهید داشت.»

*****************

در کمال الدین است که موسی بن جعفر بغدادی گفت: شنیدم امام حسن عسکری علیه السلام می فرمود:«شما را چنان می بینم که بعد از من درباره ی جانشین من اختلاف پیدا می کنید. آگاه باشید! کسی که معتقد به امامت ائمه بعد از پیغمبر صلّی الله علیه و آله و سلّم باشد ولی فرزند مرا انکار کند، مانند این است که تمام انبیاء را باور دارد ولی نبوت پیغمبر خاتم صلّی الله علیه و آله و سلّم را منکر شود. در صورتی که هرکس منکر رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم باشد ، همه ی پیغمبران را انکار نموده است. زیرا اطاعت آخرین نفر ما، مانند پیروی اولین آنهاست و هرکس منکر اولین معصوم ما شود آخرین نفر ما را انکار نموده است.

آگاه باشید: فرزند مرا غیبتی است که مردم درباره ی آن دچار شک و تردید شوند ، مگر کسانی که خداوند آنها را ثابت می دارد .»

*****************

و هم در آن کتاب از احمد بن اسحاق قمی روایت کرده که گفت: از آن حضرت (امام حسن عسکری علیه السلام) شنیدم  می فرمود:«خدا را شکر می کنم که مرا از دنیا نبرد تا آنکه جانشین مرا به من نشان داد. او در صورت و سیرت از همه کس به پیغمبر صلّی الله علیه و آله و سلّم شبیه تر است. خداوند او را در طول غیبتش از هر سانحه ای حفظ کند. تا گاهی که او را ظاهر نموده و او زمین را پر از عدل و داد کند چنانکه پر از ظلم و ستم شده باشد.»

منبع:مهدی موعود- ترجمه جلد سیزدهم بحارالانوار

مولف:علامه محمدباقر مجلسی

مترجم:علی دوانی 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۳٩٥ | ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.