عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

در کافی به سند خود از حماد بن عثمان روایت کرده که گفت:

در محضر منور حضرت ابوعبدالله صادق علیه السلام بودم مردی به آن جناب عرضه داشت:«اصلحک الله یاد کرده ای که علی بن ابیطالب (علیه السلام) لباس خشن و زبر می پوشید ، لباس چهار درهمی به تن می کرد و امثال اینها ... و حال آنکه لباس نو در بر تو می بینم؟»

امام صادق علیه السلام فرمود:«علی بن ابیطالب علیه السلام در زمانی آن طور لباس می پوشید که انگشت نما و مورد انکار مردم نبود ، ولی اگر امروز مثل آن لباس پوشیده شود انگشت نما می شود. پس بهترین لباس هر زمان لباس همان زمان است مگر اینکه وقتی قائم ما اهل بیت علیهم السلام بپا خیزد لباس های علی علیه السلام را در بر می کند و روش او را پیش می گیرد.»

مولف گوید:(شاید منظور امیرالمومنین علی علیه السلام همین باشد ، در عبارتی که به ابوعبدالله جدلی فرموده است که :«آیا خبر ندهم تو را به أنف و عین مهدی؟»

عرضه داشت:«آری.»

پس آن حضرت علیه السلام دست به سینه ی خود زد و فرمود:«من.»

زیرا که أنف به معنی سیّد و آقا در امور؛ و عین به معنی آن است که مثل خود شیء باشد. پس آن حضرت أنف مهدی علیه السلام است یعنی مقتدای او در افعالش و عین او ، انگار خود اوست در زهد و عبادت و شیوه و شجاعت و سایر خصوصیات و ویژگی های آن حضرت. و این استعمال شایع و متعارف است که در محاورات و گفتگوهای معمولی نیز راه دارد، مثلا به چیزی که شباهت کاملی به چیز دیگر دارد، می گویند این عین آن است ، و اما اینکه أنف در لغت عرب به معنی سیّد و مقتدی می باشد در گفته ی شاعر شاهد دارد که گفته:«قوم هم الانف والاذناب غیر هم...؛ قومی که انف و مقتدا هستند و دنباله گان غیر آنان می باشند.»

و در همان کتاب نیز از معلّی بن خنیس روایت شده که گفت: روزی به حضرت ابوعبدالله صادق علیه السلام گفتم:«قربانت شوم، آل فلان (یعنی بنی عباس) را به یاد آوردم و آن نعمت هایی که در آن هستند پس با خود گفتم: اگر ریاست در دست شما بود ما هم با شما در نعمت بودیم و زندگی خوش داشتیم.»

فرمود:«هیهات ای معلی، قسم به خداوند که اگر زمام امور در دست ما بود جز بیداری شب ها و گشت و گذار و فعالیت روزها و جامه ی زبر پوشیدن و غذای سخت خوردن، چیز دیگری نبود، پس این امر از ما برکنار شد ، آیا جز این مورد هرگز دیده ای که خداوند متعال بردن حقی را نعمت قرار دهد؟»

و در بحار از شیخ طوسی به سند خود از ابوبصیر از حضرت امام صادق علیه السلام روایت کرده که فرمود:«برای خروج قائم علیه السلام چرا عجله می کنند؟ به خدا قسم لباسش جز زبر و غذایش غیر از جو سبوس دار نیست ، (خروج) او جز با شمشیر و مرگ در سایه ی شمشیر نخواهد بود.»

و از همان کتاب از حضرت رضا علیه السلام منقول است که فرمود:«شما امروزه راحتی بیشتری دارید از آن هنگام.»

راوی عرضه داشت:«چطور؟»

امام علیه السلام فرمود:«اگر قائم علیه السلام بپا خیزد جز خون و عرق و رنج چیزی نیست. مردم سوار بر اسب ها هر سوی خواهند تاخت. لباس قائم علیه السلام زبر و غذایش سخت خواهد بود.»

منبع: مکیال المکارم ج 1

مولف:حاج میرزا محمد تقی موسوی اصفهانی

نرم افزار گل نرگس


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳٩٥ | ٦:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.