عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

ضمن اینکه پیشاپیش ولادت با سعادت امام رضا علیه السلام را به شما  و همه ی شیعیان آن حضرت تبریک و تهنیت می گویم . اکنون به بخشی از وقایع ولادت آن حضرت می پردازیم.

علی بن موسی الرضا علیه السلام در روز جمعه یازدهم ذی القعده سال 148 هجری متولد شد و در روز آخر ماه صفر سال 203 هجری در سن پنجاه و پنج سالگی در سناباد توس به شهادت رسید.

در پنج سالگی ایشان, جد بزرگوارش امام جعفر صادق علیه السلام و در سی و چهار سالگی پدر ارجمندش امام موسی کاظم علیه السلام به شهادت رسیدند و مدت امامت آن سرور هم بیست سال به طول انجامید . لقبش رضا و کنیه ی آن حضرت ابوالحسن و نامش علی بود و مادرش هم تکتم.

علی بن میثم گوید: حمیده مادر موسی بن جعفر علیه السلام که از زنان عجم بود , کنیزی به نام تکتم داشت که از نظر دین و عقل و عظمت مقام, کمتر زنی به پایه ی او می رسید و چنان احترام حمیده را نگه می داشت که از روز خریداری تا وقتی که در خدمت آن بی بی بود به احترام او هرگز در مقابلش نمی نشست.

حضرت رضا علیه السلام چون پسری فربه بود و کمال خلقت را داشت , شیر زیاد می خورد از این رو مادرش در جستجوی زنی شیرده شد. پرسیدند: مگر کم شیری؟

فرمود: کم شیر نیستم ولی دعا و نمازهای مخصوصی در شبانه روز می خوانم که از روز میلاد این فرزند نمی توانم انجام دهم.

القاب آن حضرت

ثامن الحجج, رضا, صادق, صابر,قره عین مومنین و غیظ الملحدین است . نقش انگشترش که از پدر به یادگار داشت- حسبی الله و نقش انگشتر برگزیده ی خود او, ولی الله بود.

در پست بعدی انشالله در مورد مادر حضرت توضیح بیشتری می دهیم.

منبع: 53 داستان از کرامات حضرت رضا(ع)

مولف: موسی خسروی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : پنجشنبه ٦ مهر ۱۳٩۱ | ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.