مردی از طایفه ی براجعه دچار مرضی در پاهایش شد که هر دو پایش بی حرکت گردید و سه سال به همین وضع بود و معالجه ها و درمان ها بی اثر ماند. او در مجالس سوگواری شرکت می کرد و همواره به آل محمد(ص) توسل می جست, و آنها را در درگاه الهی شفیع قرار می داد تا بهبود یابد.

شیخ خزعل از علمای خوزستان حسینیه ای داشت دهه ی اول محرم در آنجا سوگواری مهم و عظیم برپا می کرد . در آن شهر رسم بود که وقتی سخنران یا مداح به ذکر مصایب می پرداخت ، حاضران به پا می خواستند و با لهجه های گوناگون به سر و سینه می زدند.

متعارف بود که در روز هفتم مصیبت حضرت ابوالفضل علیه السلام ذکر می شد، وقتی که سخنران به ذکر مصیبت پرداخت، حاضران برخاستند و به سر و سینه می زدند و عزاداری می کردند. شخص نامبرده(مخیلف) برای اینکه دردمند بود زیر منبر می نشست . در همین وقت ناگهان دیدند او برخاست و به میان سینه زن ها آمد و با اینکه سه سال بود نمی توانست پایش را حرکت بدهد او بر سر و سینه می زد و چنین نوحه می خواند: منم مخیلف که عباس(ع) مرا بر سر پا داشت.

وقتی که مردم خرمشهر این کرامت را از حضرت عباس علیه السلام دیدند ، شور و غوغایی در آن مجلس به پا شد به طرف مخیلف هجوم آوردند و لباس هایش را برای تبرک پاره پاره کردند . آن روز مجلس ادامه یافت و یک سره تا 9 شب ادامه پیدا کرد. علامه شیخ حسن می گوید: بعدا از مخیلف سوال شد چه دیدی؟ چگونه شفا یافتی؟

در پاسخ گفت: در آن هنگام که مردم به عزاداری مصیبت حضرت عباس علیه السلام پرداختند، من که در زیر منبر بودم خواب مرا فراگرفت . ناگاه دیدم مردی خوش سیما و بلند قامت سوار بر اسب سفید و درشت اندام نزد من آمد و فرمود: چرا برای عباس بر سر و سینه نمی زنی؟ گفتم: علیل هستم نمی توانم برخیزم. باز تکرار کرد: که برخیز گفتم : نمی توانم. فرمود: برخیز . گفتم: دستت را به من بده مرا بلند کن. فرمود: من دست ندارم گفتم: چه کنم؟ فرمود: رکاب اسب را با دست بگیر و برخیز . چنین کردم و برخاستم . اسب جهش کرد و مرا از زیر منبر خارج نمود و غایب شد. ناگهان دیدم سلامتی خود را بازیافته ام و می توانم برخیزم و راه بروم به میان جمعیت رفتم و به سینه زنی پرداختم.

منبع: پرچمدار نینوا ص 232 تا234

مولف: محمد محمدی اشتهاردیتاريخ : سه‌شنبه ٩ آبان ۱۳٩۱ | ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()