روایاتی که درباره ی رجعت و بازگشت عده ای از پیامبران و امامان علیهم السلام به زمین و حکمرانی آنها بعد از مهدی عج سخن گفته و نیز آنچه در آیات متعدد تفسیر به رجعت شده ، مراد همین مرحله است و اعتقاد به رجعت هرچند از ضروریات اسلام نیست اما روایات مربوط به آن به حدی زیاد و مورد وثوق است که اعتقاد به آن را ضروری می کند.

طبق برخی روایات، رجعت، پس از حکومت حضرت مهدی عج و پس از حکومت یازده مهدی دیگر آغاز می گردد. امام صادق علیه السلام فرمود: « همانا بعد از قائم، 11 مهدی از فرزندان حسین از ما اهل بیت اند.»

امام زین العابدین علیه السلام در تفسیر آیه ی « آن خدایی که [ابلاغ] قرآن را بر تو واجب کرد البته تو را به وعده گاه بازگرداند.» فرمود:« پیامبر شما به سوی شما باز می گردد.»

ابوبصیر گفت: امام باقر علیه السلام به من فرمود:« آیا اهل عراق منکر رجعت اند؟ گفتم: آری. فرمود: مگر قرآن نمی خوانند؟»

در روایت دیگری از امام صادق علیه السلام درباره ی این آیه سوال کردند که می فرماید:« روزی که از هز امتی، گروهی را برانگیزیم...» حضرت فرمود:

«مردم درباره ی آن چه می گویند؟ عرض کردم می گویند: آیه راجع به قیامت است . فرمود: آیا خداوند در قیامت از هر امتی دسته ای را زنده می کند و بقیه را به حال خود رها می سازد؟! این آیه قطعاً در مورد رجعت است و آیه ی مربوط به قیامت این است: جملگی آنها را محشور گردانیدم بی آنکه کسی را فروگذاریم...»

برخی روایات می گویند: رجعت پیامبر(ص) بعد از رجعت امامان علیهم السلام است و نخستین کسی که به دنیا باز می گردد، امام حسین علیه السلام است . چنانکه امام صادق علیه السلام فرمود:« نخستین کسی که به دنیا بازگردد، حسین بن علی علیه السلام است، او آنقدر فرمانروایی کند که (در اثر پیری) ابروانش روی چشمانش فروافتد.»

و در روایتی دیگر از آن حضرت نقل شده که فرمود:« رجعت، همگانی نیست بلکه مربوط به افراد خاصی است . زیرا بازگشت نمی کنند (به دنیا) مگر مومنان محض و یا مشرکان محض.»

منبع: عصر ظهور ص 355 تا357

مولف: علی کورانیتاريخ : جمعه ۱٩ آبان ۱۳٩۱ | ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()