عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

روایاتی که درباره ی رجعت و بازگشت عده ای از پیامبران و امامان علیهم السلام به زمین و حکمرانی آنها بعد از مهدی عج سخن گفته و نیز آنچه در آیات متعدد تفسیر به رجعت شده ، مراد همین مرحله است و اعتقاد به رجعت هرچند از ضروریات اسلام نیست اما روایات مربوط به آن به حدی زیاد و مورد وثوق است که اعتقاد به آن را ضروری می کند.

طبق برخی روایات، رجعت، پس از حکومت حضرت مهدی عج و پس از حکومت یازده مهدی دیگر آغاز می گردد. امام صادق علیه السلام فرمود: « همانا بعد از قائم، 11 مهدی از فرزندان حسین از ما اهل بیت اند.»

امام زین العابدین علیه السلام در تفسیر آیه ی « آن خدایی که [ابلاغ] قرآن را بر تو واجب کرد البته تو را به وعده گاه بازگرداند.» فرمود:« پیامبر شما به سوی شما باز می گردد.»

ابوبصیر گفت: امام باقر علیه السلام به من فرمود:« آیا اهل عراق منکر رجعت اند؟ گفتم: آری. فرمود: مگر قرآن نمی خوانند؟»

در روایت دیگری از امام صادق علیه السلام درباره ی این آیه سوال کردند که می فرماید:« روزی که از هز امتی، گروهی را برانگیزیم...» حضرت فرمود:

«مردم درباره ی آن چه می گویند؟ عرض کردم می گویند: آیه راجع به قیامت است . فرمود: آیا خداوند در قیامت از هر امتی دسته ای را زنده می کند و بقیه را به حال خود رها می سازد؟! این آیه قطعاً در مورد رجعت است و آیه ی مربوط به قیامت این است: جملگی آنها را محشور گردانیدم بی آنکه کسی را فروگذاریم...»

برخی روایات می گویند: رجعت پیامبر(ص) بعد از رجعت امامان علیهم السلام است و نخستین کسی که به دنیا باز می گردد، امام حسین علیه السلام است . چنانکه امام صادق علیه السلام فرمود:« نخستین کسی که به دنیا بازگردد، حسین بن علی علیه السلام است، او آنقدر فرمانروایی کند که (در اثر پیری) ابروانش روی چشمانش فروافتد.»

و در روایتی دیگر از آن حضرت نقل شده که فرمود:« رجعت، همگانی نیست بلکه مربوط به افراد خاصی است . زیرا بازگشت نمی کنند (به دنیا) مگر مومنان محض و یا مشرکان محض.»

منبع: عصر ظهور ص 355 تا357

مولف: علی کورانی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : جمعه ۱٩ آبان ۱۳٩۱ | ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.