احمد بن اسحاق قمی می گوید:

به حضور امام حسن عسکری علیه السلام رسیدم. می خواستم از ایشان سوال کنم که جانشین آن امام همام (ع) کیست؟

بدون این که سوال خود را بپرسم ، حضرت عسکری علیه السلام فرمود:

« ای احمد بن اسحاق!  خداوند از زمان خلقت آدم (ع) تا کنون ، زمین را از حجّت خویش خالی نگذاشته و تا قیامت نیز چنین خواهد بود تا به واسطه ی او بلا از اهل زمین دور بماند، و باران نازل شود و زمین برکات خود را خارج کند.»

عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! امام و خلیفه ی بعد از شما کیست؟

آنگاه امام حسن عسکری علیه السلام از جا برخاست و وارد اتاق شد و در حالی که پسربچه ای را که سه سال بیشتر نداشت در آغوش گرفته ، خارج شد ؛ چهره ی آن طفل چون ماه شب چهارده می درخشید.

امام عسکری (ع) فرمود:« ای احمد بن اسحاق! اگر نبود کرامتی را که در نزد خدا و حجج الهی داشتی ، فرزندم را به تو نشان نمی دادم. او هم نام و هم کنیه ی رسول خدا(ص) است و زمین را آنگاه که از ظلم و جور انباشته شده ، پر از عدل و داد می کند. ای احمد بن اسحاق! او در این امّت مانند حضرت خضر (ع) و ذی القرنین می باشد ؛ خداوند او را از دیده ها غایب می کند و هیچ کس غیر از آنها که بر عقیده ی به امامت ثابتند و برای تعجیل در فرجش دعا می کنند ، از مهلکه ی غیبت او رهایی نمی یابند.»

عرض کردم: مولا جان! آیا علامتی هست که قلبم به آن اطمینان پیدا کند؟

در این هنگام آن پسر بچه به زبان عربی فصیح گفت:« من بقیت الله در زمین و انتقام گیرنده از دشمنان خدا هستم. پس از اینکه به طور آشکار مشاهده کردی ، علامتی را جستجو مکن.»

آن روز خوشحال از محضر امام (ع) خارج شدم. فردا دوباره به حضور امام عسکری علیه السلام شرفیاب گردیدم و عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! از آنچه به من ارزانی فرمودی بسیار مسرور شدم ، امّا آن سنّت جاریه ای که فرمودی از خضر (ع) و ذی القرنین در ایشان موجود است ، چیست؟

امام (ع) فرمود: «غیبت طولانی او است.»

عرض کردم: مگر غیبت او باید طولانی شود؟

فرمود:« آری! قسم به خدا! آن قدر طولانی می شود که اکثر آنهایی که قایل به وجود او خواهند بود از عقیده ی خود بازخواهند گشت و جز آنهایی که خداوند از آنها به ولایت ما پیمان گرفته است و ایمان را در قلب های آنها تثبیت نموده و آنها را به روحی از ناحیه ی خویش تائید فرموده ، کسی در این اعتقاد باقی نمی ماند.

ای احمد بن اسحاق! این امری است از امور الهی و سرّی است از اسرار خدا و غیبی است از اخبار پنهان خدا. آنچه را که به تو رساندم ، نگه دار و پنهان نما و از شاکرین باش و فردای قیامت در اعلی علّیین در کنار ما باش.»

منبع: داستانهایی از امام زمان عجل الله تعالی فرجه ص 206 تا 208

مولف: حسن ارشاد تاريخ : جمعه ۱۱ اسفند ۱۳٩۱ | ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()