عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

شیعه و سنّی نقل کرده اند : هنگامی که قدامه بن مظعون شراب خورده بود ، عمر خواست او را حد بزند، قدامه گفت: حد الهی درباره ی من جاری نمی شود زیرا خدا می فرماید: کسانی که مومن و نیکوکار هستند در صورتی که با تقوا و با ایمان و نیکوکاری باشند و عمل صالح انجام بدهند ، هر آنچه که می خورند و می آشامند هیچ اشکالی ندارد و گناهی برای آنها نوشته نمی شود.

عُمَر او را حد نزد . وقتی جریان به گوش علی علیه السلام رسید پیش عُمَر آمده و فرمود:« چرا حد الهی را بر او جاری نکردی؟»

عمر گفت: وی این آیه را برای من تلاوت کرد.

حضرت علی علیه السلام فرمود:« قدامه مصداق این آیه نیست. چون مرتکب کار حرامی شده و جزء افرادی که آیه از آنها نام می برد ، قرار نمی گیرد چرا که مومنان و نیکوکاران ، حرام خدا را حلال نمی دانند. هم اکنون قدامه را برگردان و او را از حرفی که زده توبه بده. اگر توبه کرد حد شرعی را بر او جاری کن و اگر حاضر به توبه نشد او را بکُش زیرا از دین اسلام خارج شده.»

با این سخن علی علیه السلام ، عُمَر آگاه و متنبه شد و به قدامه اطلاع داد که باید توبه کند تا کشته نشود. پس از آنکه قدامه توبه کرد و می باید حد الهی بر او جاری می شد ، عمر نمی دانست چگونه باید حد الهی را بر او جاری کند. سپس به امیرالمومنین عرض کرد: ای علی! به من بگویید چگونه حد الهی را بر او جاری کنم؟

علی علیه السلام فرمود:« حد او هشتاد تازیانه است. زیرا شرابخواری زمانی که شراب می نوشد مست می شود ، و اگر مست شود هذیان می گوید و در این هنگام به مردم افتراء می زند.»

عمر طبق دستور آن حضرت وی را 80 تازیانه زد.

لعنت خدا بر غاصبان آن خلافتی که حق امیرالمومنین علی علیه السلام بود.

منبع: ارشاد شیخ مفید ص 215

ترجمه : استاد امیرخان بلوکی 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: داستان های حقیقی و پندآموز


تاريخ : دوشنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٢ | ٤:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.