-روایت شده یکی از کنیزان امام سجاد علیه السلام آب به دست امام می ریخت تا امام برای نماز آماده شود تصادفاً چرت زد آن وسیله از دستش افتاد و دست امام را زخمی کرد امام سر برداشت و کنیزک از بی احتیاطی خود با خبر شد و به امام گفت: خدا می فرماید:«آنان که خشم خود را فرو می برند.» امام فرمود: خشم خود را فرو بردم.« و آنها که مردم را می بخشند» امام فرمود: خدا از تو در گذشت . عرض کرد « و خداوند نیکوکاران را دوست دارد.» امام فرمود: من هم به تو احسان می کنم و تو را در راه خدا آزاد می کنم.

نکته دوم

امام باقر علیه السلام فرمود:« علی بن الحسین علیه السلام در هر شبانه روز هزار رکعت نماز می خواند و بدن ایشان آنقدر نحیف بود که هرگاه بادی می وزید او را مانند خوشه ی گندمی حرکت می داد.»

نکته سوم

ابن شهاب زهری می گوید: علی بن الحسین علیه السلام برترین هاشمی بود که ما دیده بودیم فرمود:« ما را چنان دوست بدارید که اسلام را دوست می دارید پس محبت شما نسبت به ما به واسطه ی اعمال بد شما موجب ننگ ما نشود.» 

نکته چهارم

عمرو بن دینار می گوید: موقعی که زید بن اسامه می خواست از دنیا برود من آنجا بودم و او در آن حال گریه می کرد . امام سجاد علیه السلام از او پرسید:« برای چه گریه می کنی؟» زید عرض کرد: گریه ی من برای آن است که پانزده هزار دینار قرض دارم و دارایی ندارم که بتوانم قرضم را بدهم.

امام سجاد علیه السلام فرمود:« گریه نکن من قرض تو را می دهم.» و بعد از مرگ او حضرت ، قرض او را داد.

منبع: ارشاد شیخ مفید تاريخ : شنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٢ | ٩:۱٧ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()