در مورد حضرت مهدی علیه السلام و نام بلند آوازه اش روایات بسیاری از پیامبر گرامی و امامان نور علیهم السلام آمده است که در آنها از آن اصلاحگر بزرگ عصرها و نسلها به «مهدی» ، «حجّت» ، «قائم» ، «منتظر» ، «خلف صالح» ، «صاحب الامر» ، «سیّد» ، «الامام الثانی عشر» و... تعبیر شده است و بارها تصریح شده نام آن حضرت نام پیامبر اسلام و کنیه ایشان ابوالقاسم است. در اینجا به چند نمونه از نام های حضرت اشاره می شود.

1)مهدی :

از ابی سعید خدری و او از پیامبر اکرم (ص) آورده است که فرمود:« نام مهدی نام من است.»

امیر مومنان علیه السلام فرمود:« نام مهدی م ح م د است.»

و آن گرامی مهدی نامیده شد چرا که خداوند او را به امور نهانی که هیچ کس از آنها آگاهی ندارد ، هدایت و ارشاد می نماید، روایت این است:

امام باقر علیه السلام فرمود:« هنگامی که مهدی ما خاندان پیامبر ، ثروتها را به طور برابر تقسیم می کند و در جامعه به عدالت و دادگری رفتار می کند. هرکس او را فرمان برد خدای را فرمان برده است و هرکس او را نافرمانی کند ، خدای را نافرمانی کرده است و او مهدی نامیده شد چرا که به امور و شئون نهانی هدایت می گردد.»

2)قائم :

آن حضرت «قائم» نامیده شد چرا که به بزرگترین قیام اصلاحگرانه ی تاریخ بشر دست می زند.

این روایت را بنگرید:

ابوحمزه ی ثمالی می گوید: از امام باقر علیه السلام پرسیدم: ای پسر پیامبر! آیا همه ی شما قیام کننده ی به حق نیستید؟

فرمود:«چرا.» گفتم: پس چرا آن حضرت قائم نامیده شد؟

فرمود:« هنگامی که جدّ گرانقدرم حسین علیه السلام به شهادت رسید فرشتگان به بارگاه خدا ناله و شیون کردند....خداوند امامان نه گانه از نسل پاک حسین علیه السلام را به آنها نمایاند و با دیدن آنان شادمان گردیدند و دیدند که یکی از آنها به نماز ایستاده است و خدا با نشان دادن او به فرشتگان فرمود:« من به وسیله ی این قائم از قاتلان حسین (ع) انتقام خواهم گرفت.»

و امام صادق علیه السلام نیز فرمود:« حضرت مهدی علیه السلام قائم نامیده شد چرا که قیام شکوهمند او ، به حق و عدالت است و هدف ها و شیوه ها و وسایل او در راه رسیدن به هدف نیز همه و همه بر اساس حق است.»

قسمت آخر در پست های بعدی

منبع: امام مهدی علیه السلام از ولادت تا ظهور ص 56 تا 58

مولف: آیت الله فقید سید محمد کاظم قزوینی تاريخ : پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩٢ | ۸:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()