عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

در مورد حضرت مهدی علیه السلام و نام بلند آوازه اش روایات بسیاری از پیامبر گرامی و امامان نور علیهم السلام آمده است که در آنها از آن اصلاحگر بزرگ عصرها و نسلها به «مهدی» ، «حجّت» ، «قائم» ، «منتظر» ، «خلف صالح» ، «صاحب الامر» ، «سیّد» ، «الامام الثانی عشر» و... تعبیر شده است و بارها تصریح شده نام آن حضرت نام پیامبر اسلام و کنیه ایشان ابوالقاسم است. در اینجا به چند نمونه از نام های حضرت اشاره می شود.

1)مهدی :

از ابی سعید خدری و او از پیامبر اکرم (ص) آورده است که فرمود:« نام مهدی نام من است.»

امیر مومنان علیه السلام فرمود:« نام مهدی م ح م د است.»

و آن گرامی مهدی نامیده شد چرا که خداوند او را به امور نهانی که هیچ کس از آنها آگاهی ندارد ، هدایت و ارشاد می نماید، روایت این است:

امام باقر علیه السلام فرمود:« هنگامی که مهدی ما خاندان پیامبر ، ثروتها را به طور برابر تقسیم می کند و در جامعه به عدالت و دادگری رفتار می کند. هرکس او را فرمان برد خدای را فرمان برده است و هرکس او را نافرمانی کند ، خدای را نافرمانی کرده است و او مهدی نامیده شد چرا که به امور و شئون نهانی هدایت می گردد.»

2)قائم :

آن حضرت «قائم» نامیده شد چرا که به بزرگترین قیام اصلاحگرانه ی تاریخ بشر دست می زند.

این روایت را بنگرید:

ابوحمزه ی ثمالی می گوید: از امام باقر علیه السلام پرسیدم: ای پسر پیامبر! آیا همه ی شما قیام کننده ی به حق نیستید؟

فرمود:«چرا.» گفتم: پس چرا آن حضرت قائم نامیده شد؟

فرمود:« هنگامی که جدّ گرانقدرم حسین علیه السلام به شهادت رسید فرشتگان به بارگاه خدا ناله و شیون کردند....خداوند امامان نه گانه از نسل پاک حسین علیه السلام را به آنها نمایاند و با دیدن آنان شادمان گردیدند و دیدند که یکی از آنها به نماز ایستاده است و خدا با نشان دادن او به فرشتگان فرمود:« من به وسیله ی این قائم از قاتلان حسین (ع) انتقام خواهم گرفت.»

و امام صادق علیه السلام نیز فرمود:« حضرت مهدی علیه السلام قائم نامیده شد چرا که قیام شکوهمند او ، به حق و عدالت است و هدف ها و شیوه ها و وسایل او در راه رسیدن به هدف نیز همه و همه بر اساس حق است.»

قسمت آخر در پست های بعدی

منبع: امام مهدی علیه السلام از ولادت تا ظهور ص 56 تا 58

مولف: آیت الله فقید سید محمد کاظم قزوینی 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩٢ | ۸:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.