کوفه پس از ظهور حضرت مهدی علیه السلام موقعیت شکوهباری می یابد.چرا که طبق روایات رسیده از امامان معصوم علیهم السلام ، آنجا مرکز حکومت عادلانه و جهانی اسلام و قرآن و پایتخت دولت او خواهد بود.

امیر مومنان علیه السلام ضمن بیانی پیرامون حضرت مهدی علیه السلام فرمود:

«...سپس به کوفه روی می آورد که قرارگاه و منزل اوست. برده ی مسلمانی در بند نمی ماند، جز اینکه او را می خرد و آزاد می سازد و بدهکاری نمی ماند ، مگر اینکه دین او را می دهد و مظلمه ای نمی ماند جز اینکه آن را می پردازد و کشته ای نمی ماند مگر اینکه دیه او را می دهد و...کشته ای نمی ماند جز اینکه دین(قرض) او را پرداخته و خانواده ی او را تامین می کند و همه ی امور را تدبیر و کارها را تنظیم می نماید تا آنجایی که زمین را سرشار از عدل و داد می نماید، همانگونه که به هنگامه ی ظهور او ، از ظلم و جور لبریز است.

آن حضرت و خاندانش در «رحبه» سکونت می کنند ، همان نقطه ای که قرارگاه و مسکن حضرت نوح علیه السلام و سرزمین پاک و پاکیزه بود. و می دانیم که هیچ مردی از خاندان وحی و رسالت ، جز در سرزمین پاک و پاکیزه مسکن برنگزید و جز در سرزمین پاک به شهادت نرسید. و امام مهدی علیه السلام و خاندانش (ع) جانشینان پاکان و برگزیدگان هستند....»

*********

مفضّل به امام صادق علیه السلام گفت:

سرورم!... آیا همه ی مومنین و راستین در عصر ظهور قائم علیه السلام در کوفه خواهند زیست؟

فرمود:«آری!... همه در کوفه یا پیرامون آن خواهند بود و کوفه بها و ارزشی خواهد یافت که هر متر از زمین آن ، از مرز دوهزار درهم خواهد گذشت و مردم با ایمان به هنگامی که قائم علیه السلام وارد شهر کوفه شد و آنجا مرکز حکومت عادلانه ی جهانی او گردید ، دوست می دارند در آنجا باشند و همواره دلهای ایمان آورندگان در آنجاست.»

بخش آخر در پست بعدی انشالله

منبع:امام مهدی از ولادت تا ظهور ص 671 و 672

مولف: آیة الله فقید سید محمد کاظم قزوینی تاريخ : سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳٩٢ | ۸:۳٥ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()