مشکل مسکن همواره از مشکلاتی است که جامعه ی انسانی در روزگاران گذشته از آن رنج برده و امروزه نیز رنج می برد. چرا که اگر نگوییم بیشتر انسانها ، می توان گفت بیشی از آنان به بحران مسکن گرفتارند.

تاریخ بیانگر این واقعیت است که به برکت حکومت امیرالمومنین علیه السلام و تدابیر و طرح های او ، هر انسانی برای خویش صاحب خانه ای مستقل گردید و مشکل مسکن بطور کامل حل شد.

یک پرسش:«چگونه امام عصر علیه السلام در دوران حاکمیت خویش این معضل اجتماعی را حل می کند؟»

پاسخ:«از راه تطبیق و پیاده کردن دقیق مقررات و قوانین زندگی ساز و سعادت آفرین اسلام.

اسلام بر این اندیشه رهنمون است که :«زمین از آن خداست و پس از آن ، از آن کسی که آن را آباد سازد.»

از این رو هر زمین که ملک دیگری نباشد ، هر انسانی می تواند آن را احیا و آباد سازد و پس از آن مرحله به مالکیت او در می آید و هیچ قدرتی همچون دولت [ها] یا شهرداری ها یا دیگران ، حق جلوگیری و مزاحمت و یا دریافت مالیات و عوارض و پول هایی از این قبیل از او را ندارند ، چرا که اسلام مالیاتی جز آنچه در آیات قرآن و روایات بدان تصریح شده است ، ندارد.

امام صادق علیه السلام فرمود:«هنگامی که قائم آل محمد علیه السلام قیام نماید ، خانه های شهر کوفه به نهر کربلا متصل می شود و شهر به قدری گسترش می یابد که همه صاحب خانه می شوند.

بدینسان ، این روایت بیانگر این مطلب است که مردم زمین های خشک و خالی و سوزان و بیابان های بی آب و علف را احیا و آباد می سازند و به صورت خانه های زیبا و پرشکوه و باغهای پر طراوت در می آورند که یک نمونه ی آن گسترش شایسته ی خانه های کوفه تا نهر کربلا می باشد، آن هم با آن مسافت بسیاری که اینک میان آن دو شهر موجود است.

منبع:امام مهدی علیه السلام از ولادت تا ظهور 754 تا 757

مولف: آیة الله فقید سید محمد کاظم قزوینی تاريخ : چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٢ | ۸:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()