از جمله کسانی که هنگام مرگ نزد محتضر حاضر می شود، شیطان است؛ او برای فریفتن و گرفتن ایمان مومن در هنگام جان دادن حاضر می شود. در روایتی صفوان بن مهران از امام صادق علیه السلام نقل می کند که ایشان فرمودند:

«هنگامی که مرگ یکی از دوستان ما فرا می رسد، شیطان از جانب راست و چپ او می آید تا از ایمان و اعتقادی که دارد ، او را بازدارد. ولی خداوند مانع او می شود و به همین دلیل می فرماید((خداوند مومنان را با گفتار ثابت و استوار در حیات دنیا و آخرت پابرجا و ثابت می دارد.))

در روایت دیگری آمده ست که وقتی ابلیس ، ملک الموت را همراه با 500 فرشته می بیند که با کیفیت خاصی برای قبض روح مومنی می آیند، دست بر سر گذاشته و فریاد می زند. در این هنگام لشکریانش علت را جویا شده به او می گویند:«ای سرور ما، چه اتفاقی برای شما افتاده؟»

جواب می دهد:«آیا نمی بینید که به این بنده چگونه کرامتی عطا شده است؟ چرا غفلت کردید و نتوانستید او را فریب داده و گمراه کنید؟»

گویند:«ما درباره ی او تلاش خود را کردیم ؛ ولی او از ما پیروی نکرد.»

در روایت دیگر از امام صادق علیه السلام آمده است که هیچ کس نیست ، مگر اینکه هنگام مرگ ، ابلیس ، بعضی شیاطین تحت امرش را برای به کفر کشاندن و ایجاد شک در دینش سراغ او می فرستد؛ تا وقتی که روحش خارج شود. اما بر مومنان چنین تسلطی ندارد ؛ پس هنگامی که نزد مردگان خود(کسانی که در حال احتضار هستند) حاضر شدید، تا به هنگام مرگشان شهادتین را به آنها تلقین کنید.»

منبع: طعم مرگ ص 62 و 63

مولف:مهدی فربودی تاريخ : پنجشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٢ | ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()