عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت آقا رسول الله صلی الله علیه و آله و آقا امام حسن مجتبی علیه السلام خدمت آقا امام زمان علیه السلام ، شما را به خواندن ویژه نامه ای به همین مناسبت ، دعوت می کنیم.

شمّه ای از رفتار و خُلق و خوی پیامبر صلی الله علیه و آله

پیغمبر صلی الله علیه و آله به همه ی مسلمانان با چشم برادری و با نهایت مهر و محبت رفتار می کرد. آنچنان ساده و بی پیرایه لباس می پوشید و بر روی زمین می نشست و در حلقه ی یاران قرار می گرفت که اگر ناشناسی وارد می شد، نمی دانست پیغمبر صلی الله علیه و آله چه کسی است؟

در عین سادگی ، به نظافت لباس و بدن خیلی اهمیت می داد. وضوی پیامبر صلی الله علیه و آله همیشه با مسواک کردن دندانها همراه بود. از استعمال عطر دریغ نمی فرمود. همیشه با پیر و جوان مودب بود. همیشه در سلام کردن پیش دستی می کرد. تبسم نمکینی همیشه بر لباش بود ،ولی از بلند خندیدن پرهیز داشت. به عیادت بیماران و تشییع جنازه ی مسلمانان زیاد می رفت. مهمان نواز بود. یتیمان و درماندگان را مورد لطف خاص قرار می داد.

دست مهر بر سر یتیمان می کشید. از خوابیدن روی بستر نرم پرهیز داشت و می فرمود:«من در دنیا همچون سواری هستم که ساعتی زیر سایه ی درختی استراحت کند و سپس کوچ کند.»

با همه ی مِهر و نرمی که با زیر دستان داشت در برابر دشمنان و منافقان بسیار شدت عمل نشان می داد. در جنگها هرگز هراسی به دل راه نمی داد. و از همه ی مسلمانان در جنگ  به دشمن نزدیکتر بود. از دشمنان سر سخت مانند کفار قریش در فتح مکه عفو فرمود و آنها هم مجذوب اخلاق پیامبر صلی الله علیه و آله شدند و دسته دسته به اسلام روی آوردند.

از زر و زیور دنیا دوری می کرد. اموال عمومی را هرچه زودتر بین مردم تقسیم می کرد و با آنکه فرمانروا و پیامبر خدا بود ،هرگز سهمی بیش از دیگران برای خود برنمی داشت. براستی آن وجود مقدس مظهر و نمونه و سرمشق برای همگان بود......

نمونه ای از احادیث گهربار پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله

-هرکه صبح کند و به امور مسلمین همّت نگمارد ، از آنها نیست؛ و هرکس بشنود که شخصی فریاد می زند:«ای مسلمانها به فریادم برسید.» ولی جوابش نگوید، مسلمان نیست.

-خداوند جوان توبه کار را دوست دارد.

-نشان منافق سه چیز است:1-سخن به دروغ بگوید.2-از وعده تخلف کند.3-در امانت خیانت نماید.

-دو چیز را خداوند در این جهان کیفر می دهد: تعدّی (ظلم) و ناسپاسی پدر و مادر.

-در طلب دنیا معتدل باشید و حرص نزنید ، زیرا به هرکس هرچه قست اوست می رسد.

-بهترین کارها در نزد خدا نماز به وقت است ،آنگاه نیکی به پدر و مادر، آنگاه جنگ در راه خدا.

-محبوب ترین بندگان خدا در پیش خدا ، پرهیزکاران گمنامند.

فضایل اخلاقی امام حسن مجتبی علیه السلام

امام حسن علیه السلام دریایی از علم و دانش بود. روزها در مسجد می نشست و صحابه اطرافش را گرفته و از علم امام استفاده می کردند.

امام در تواضع و فروتنی مانند جدّش ، رسول اکرم صلی الله علیه و آله و پدرش علی علیه السلام بود. با این شأن و منزلت ، تواضعش چنان بود که روزی بر عده ای مستمند می گذشت، آنها پاره های نان را بر زمین نهاده و خود روی زمین نشسته بودند ، چون حسن بن علی را دیدند گفتند:"ای پسر رسول خدا بیا با ما هم غذا شو."

امام حسن علیه السلام فوراً از مرکب فرود آمد و گفت:«خدا متکبرین را دوست نمی دارد.»و با آنان به غذا خوردن مشغول شد. آنگاه آنها را به میهمانی خود دعوت کرد، هم غذا به آنان داد و هم پوشاک.

امام حسن علیه السلام هنگام نماز ، بهترین لباس های خود را بر تن می کرد. وقتی علت این کار را پرسیدند فرمود:«خداوند جمیل است و جمال و زیبایی را دوست دارد، به این جهت خود را در پیشگاه خداوند آراسته می کنم. خداوند امر فرموده که آراسته در مساجد حاضر شوید.»

امام صادق علیه السلام می فرماید:«پدرم از پدرش به من حدیث کرد که: حسن بن علی بن ابیطالب (علیهما السلام) از همه اهل زمان خود عابد تر بود، به زهد و بی اعتنائیش به دنیا و فضیلتش کسی نمی رسید، چون به حج می رفت ، پیاده می رفت و گاهی پابرهنه می رفت.چون مرگ را یاد می کرد می گریست، و چون قبر را یاد می آورد گریه می کرد، وقتی قیامت را یاد می نمود اشک می ریخت، وقتی که گذشتن از پل صراط را یاد می آورد می گریست وقتی که در مقابل خدا قرار گرفتن را یاد می آورد فریاد می کشید و بیهوش می شد........

احادیثی گهربار از امام حسن مجتبی علیه السلام

-تقوا و پرهیزکاری سرآغاز هر توبه ای ، و سرّ هر حکمتی ، و شرف و بزرگی هر عملی است، و هرکه از با تقوایان کامیاب گشته به وسیله ی تقوا کامیاب شده است.

-خلافت فقط از آن کسی است که به روش رسول خدا صلی الله علیه و آله برود ، و به طاعت خدا عمل کند و به جان خودم سوگند که ما اهل بیت نشانه های هدایت و جلوه های پر فروغ پرهیزکاری هستیم.

-خویشاوند کسی است که دوستی و محبت ، او را نزدیک کرده باشد، اگرچه نژادش دور باشد و بیگانه کسی است که از دوستی و محبت به دور است ، گرچه نژادش نزدیک باشد.

-هرکه به نیک گزینی خداوند دلگرم باشد، آرزو نمی کند در وضعی جز آنچه خدا برایش برگزیده، باشد.

-شما را به پرهیزگاری و ترس از خدا و ادامه ی تفکر و اندیشه سفارش می کنم ، زیرا که تفکر و اندیشه ، پدر و مادر تمام خیرات است.

-چنان با مردم مصاحبت داشته باش که خود دوست داری به همان گونه با تو مصاحبت کنند.

-آغاز نمودن به نیکی و بذل و بخشش، پیش از درخواست نمودن ، از بزرگترین شرافت ها و بزرگی هاست.

منبع:زندگانی چهارده معصوم و نرم افزار وصال جانان مخصوص موبایل

مولف:بهروز رحمانی 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : سه‌شنبه ٢ دی ۱۳٩۳ | ٦:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.