میلاد با سعادت آقا امام جواد علیه السلام بر آقا امام زمان علیه السلام و تمام شیعیان و محبّان آن حضرت مبارک باد.

-پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:«...خداوند بزرگ در صلب (امام حسین علیه السلام) نطفه ی با برکت و پاک و پاکیزه و پسندیده ای قرار داده و او را محمد بن علی علیه السلام نامیده است که او شفیع شفیعان و وارث دانش جدّش می باشد ، او دارای نشانه ای آشکار و برهانی روشن است.»

-امام رضا علیه السلام به اصحابشان فرمودند:«برای من فرزندی متولد شد که شبیه موسی بن عمران است که دریاها را شکافت و و مانند عیسی بن مریم که مادری مقدس و پاک و پاکیزه او را به دنیا آورده بود.»

-امام رضا علیه السلام اوصاف امام جواد علیه السلام را چنین بیان می کردند:«او راستگو، صبور و بردبار ، دارای فضیلت، نور چشم مومنان و مایه ی خشم کفار است.»

-امام جواد علیه السلام فرمودند:«من جوادم، من عالم به نسب های مردم در صلب ها هستم ، من از نهان ها و آشکارهای شما آگاهترم و بهتر می دانم که سرانجام شما چه خواهد بود.»

-امام جواد علیه السلام در دعای قنوت می فرمودند:«خدایا! تو اولین هستی ، نه اول بودن به شمارش و آخرین هستی نه آخرینی محدودیت پذیر. ما را به وجود آوردی بی آنکه مجبور باشی و ما را اختراع کردی نه به خاطر نیاز بلکه به خاطر توانمندی خودت و ما را با حکمت خویش و به اختیار از نیستی به وجود آوردی.»

-یحیی صنعانی گوید:«امام رضا علیه السلام در مکه بود. من بر او وارد شدم، در حالی که او موزی را پوست می کند و به امام جواد علیه السلام می خورانید.

عرض کردم:«فدایت گردم این است همان مولود مبارک؟»

حضرت رضا علیه السلام فرمودند:«آری ای یحیی! این نوزادی است که پر برکت تر از او در اسلام برای شیعیان ما متولد نشده است.»

-ابن جوزی درباره ی امام جواد علیه السلام می گوید:«(امام جوادعلیه السلام) در دانش و تقوا و زهد و سخاوت مانند پدر بزرگوارش امام رضا علیه السلام بود.»

منبع:مجموعه احادیث مبین

نرم افزار مبین تاريخ : سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٤ | ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()