مرگ جاهای هولناک و دشوار دارد. اینک دو عقبه ی آن را ذکر می کنیم: عقبه ی اول سکرات موت و شدت جان کندن و عقبه ی دوم,عدیله ی عند الموت . که دومی را در پست های بعدی شرح خواهم داد.

عقبهی اول, سکرات موت و شدت جان کندن است: این عقبه ایست بسیار دشوار که سختی ها از هر طرف به محتضر رو می کند. از طرفی شدت مرض و درد و بسته شدن زبان و رفتن قوا از اندام. از طرف دیگر گریستن اهل و عیال و وداع با آنها. از طرف دیگر غم جدا شدن از مال و منزل و املاک و اندوخته ها یی که عمرش را صرف آنها کرده و آنها را به دست آورده , چه بسا که آنها را از راه حرام و غصب به دست آورده باشد و حالا متوجه خرابی های کار خود شده که کار از کار گذشته است. از طرفی هول ورود به دنیایی که غیر از این دنیاست و چشمش چیزهایی را می بیند که تا به حال نمی دید. می بیند که رسول خدا و امامن معصوم و فرشتگان رحمت و غضب حاضر شده اند تا درباره ی او چه حکم شود و چه سفارش نمایند. از طرف دیگر ابلیس و یاران او برای آن که او را به شک بیاندازند جمع شده اند و می خواهند کاری کنند که ایمان از او گرفته شود و بی ایمان از دنیا برود. از طرفی هول آمدن ملک الموت را دارد که به چه شکل و قیافه ای خواهد بود؟ و چگونه جان او را خواهد  گرفت؟

رسول اکرم (ص) به امیرالمومنین علیه السلام فرمود: « یا علی! چون ملک الموت نازل شود برای قبض روح کافر, با خود سیخی از آتش بیاورد . پس بیرون بکشد روح او را با آن سیخ. پس جهنم فریاد می کشد.»

امیرالمومنین عرض کرد: «آیا از امت شما کسی بدین نحو قبض روح می شود؟»

رسول خدا(ص) فرمود:« بلی. حاکمی که جور کند و کسی که مال یتیمی را به زور بخورد و کسی که شهادت دروغ دهد.»

در پست بعدی چیزهایی را که باعث آسانی سکرات مرگ می شود را شرح می دهم.

منبع: منازل الآخره حاج شیخ عباس قمی ص 11و12


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مرگ و برزخ و قیامت


تاريخ : چهارشنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩۱ | ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()