عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

مضطر یکی از لقب های معروف امام عصر علیه السلام است. در کتاب های لغت به معنای درمانده و ناچار به کار می رود. در بسیاری از ادعیه و روایات ، حضرت مهدی علیه السلام با لقب مضطر یاد شده است.از جمله در قسمتی از دعای ندبه آمده است:«این المضطرّ الذی یجاب اذا دعی.» کجاست آن مضطری که چون دعا کند، خواست او به اجابت می رسد...

اما چرا به امام عصر علیه السلام لقب مضطر داده شده است؟

از بررسی مجموعه روایات مربوط به این بحث چنین بر می آید که امام معصوم به عنوان حجّت الهی در خیرخواهی به بندگان خدا و محبت به آنان از پدر و مادر به آنها مهربان تر است؛ کدام اضطرار سخت تر از این است که کسی حجّت خدا باشد و مسئولیت حفظ و تبلیغ و ترویج و حاکمیّت بخشی به همه ی احکام و ارزش های الهی را بر عهده داشته باشد، اما در شرایطی واقع شود که ببیند حکام جور از یک طرف و منافقان و انسان های هواپرست از طرف دیگر احکام حیات بخش الهی را زیر پا می گذارند و بندگان خدا را از مسیر سعادت واقعی منحرف می سازند و آنها را به بیراهه سوق می دهند.

همین طور در روایتی که از امام صادق علیه السلام درباره ی تفسیر آیه ی :«امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء...» وارده شده چنین آمده است:«سوگند به خدا منظور از مضطر در این آیه قائم آل محمد صلی الله علیه و آله است.»

وقتی که در آخرالزمان ستم و بیداد و فساد در نتیجه ی سلطه پیدا کردن مستکبران و انحراف مردم از صراط مستقیم سرتاسر جهان را پر ساخت، آن حضرت در بین رکن و مقام (در مسجد الحرام) دو رکعت نماز می خواند و آن گاه دست به دعا برداشته از خداوند تعجیل در فرج خود را می خواهد و پروردگار عالم نیز دعای او را اجابت نموده و به او اذن ظهور می دهد و به دنبال این واقعه ی مبارک آن حضرت به برکت امدادهای غیبی و همچنین یاری انسان های مومن و شجاع- که در آن زمان از سرتاسر عالم به گرد آن حضرت جمع شده اند – بساط ستم را از روی زمین برخواهد چید.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : جمعه ٢٧ شهریور ۱۳٩٤ | ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.