شهادت جانسوز آقا امام محمد باقر علیه السلام به پیشگاه آقا امام زمان علیه السلام و تمام شیعیان و محبان آن حضرت تسلیت باد.

-امام صادق علیه السلام فرمودند:«امام باقر علیه السلام هنگامی که از خانه اش بیرون می رفت می فرمودند:"به نام خدا، خارج شدم ، و به نام او داخل می شوم ، و به خدا توکل نمودم، هیچ قدرت و توانائی جز از ناحیه ی خدا نیست."»

محمد بن سنان می گوید امام رضا علیه السلام هنگام خروج از منزلش این دعا را می خواند.

-امام صادق علیه السلام فرمودند:«پدرم دارای همسری بود که آن حضرت را اذیت می کرد ، ولی آن حضرت هماره او را می بخشود.»

-امام صادق علیه السلام فرمودند:«پدرم امام باقر علیه السلام ما را گرد می آورد و فرمان می داد تا طلوع آفتاب ذکر خدا بگوئیم آنان که از ما توان قرائت قرآن داشتند، فرمان می داد تا قرآن بخوانند و آنان را که توان خواندن قران نداشتند می فرمود تا ذکر الهی بگویند.»

-امام صادق علیه السلام فرمودند:«پدرم چون صدقه ای می داد آن را در دست فقیر می گذاشت. سپس آن را باز پس گرفته می بوسید و می بوئید و به فقیر بر می گرداند، چرا که صدقه قبل از آن که به دست فقیر برسد در دست خداوند قرار می گیرد.(خداوند آن را می پذیرد.)

-امام صادق علیه السلام فرمودند:«پدرم در میان خویشانش از همه ثروتش اندک تر ولی هزینه اش (بخشش او) بیشتر بود. او هر روز جمعه یک دینار طلا صدقه می داد.

-امام صادق علیه السلام فرمودند:«امام باقر علیه السلام زیباترین صدا را در تلاوت قرآن داشت. چون شبانگاه بر می خاست و قرآن می خواند، رهگذران می ایستادند و به صدای قرائت قرآن وی گوش می سپردند.»

-هیچ گاه از خانه ی امام باقر علیه السلام شنیده نشد که به فقیر گفته شود:ای فقیر!  خدایت برکت دهد یا گفته شود: ای فقیر این را بگیر، بلکه امام باقر علیه السلام هماره می فرمودند:«فقرا را با بهترین اسمهایشان صدا بزنید.»

منبع:مجموعه احادیث ائمه معومین علیهم السلام - مبین


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : دوشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٤ | ٥:٥٢ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.