عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

(3) 1. عمار بن مروان گوید: از موسى بن جعفر علیهما السّلام شنیدم فرمود: شما مؤمن نخواهید شد مگر اینکه مؤتمن باشید و بلاء را نعمت بدانید و وسعت را مصیبت بشمارید زیرا صبر کردن بر بلاء بهتر از آسایش و راحتى است.

(4) 2. امام باقر علیه السّلام فرمود: هر بنده‏ اى که دلى شکر گذار و زبانى ذاکر داشته باشد و در هنگام ابتلاء و بیمارى صبر کند و زنى صالح و پارسا براى او باشد، خیر دنیا و آخرت را دارد.

(5) 3. امام سجاد علیه السّلام فرمود: هر مؤمنى که گرفتار شود و مدت سه روز صبر کند و به کسى شکایت نبرد خداوند گرفتارى او را برطرف مى‏ سازد.

(6) 4. جابر گوید: خدمت امام باقر علیه السّلام عرض کردم: صبر جمیل چیست؟

فرمود: آن هنگامى است که به آدمى مصیبتى برسد و او صبر کند و شکایتى پیش مردم نبرد، ابراهیم علیه السّلام یعقوب را نزدیک راهب و عابد فرستاد و از وى چیزى طلب کرد، هنگامى که راهب او را دید خیال کرد ابراهیم است و برخاست او را در بغل گرفت و گفت: اى خلیل خدا خوش آمدى.

یعقوب گفت: من یعقوب بن اسحاق بن ابراهیم هستم. راهب گفت: پس چرا سالخورده شده ‏اى. گفت: غم و اندوه مرا این چنین کرده است، وقتى که از نزد راهب بیرون شد خداوند به او وحى کرد اى یعقوب شکایت مرا نزد بنده ‏ام مى‏ برى، در این جا حضرت یعقوب سر به سجده نهاد و گفت: خدایا دیگر از این سخن ‏ها نخواهم گفت.

در این جا خداوند متعال به او وحى فرستاد که اى یعقوب من تو را آمرزیدم و دیگر این چنین سخن نگو یعقوب بعد از این هر مصیبتى که به او رسید صبر کرد و شکایت ننمود و لذا به فرزندان خود گفت: من از غم و اندوه خود فقط به خدا شکایت مى‏ برم و مى ‏دانم آنچه را که شما نمى‏ دانید.

(1) 5. امام صادق علیه السّلام فرمود: خداوند متعال مى ‏فرماید: اگر بنده ‏ام دو دیده ‏اش را از دست بدهد و بر این مصیبت صبر کند و به قضاء من تسلیم شود در برابر این صبر و شکیبائى بهشت را به او ارزانى خواهم داشت.

(2) 6. على علیه السّلام فرمود: خداوند دیدگان هیچ مؤمنى را از وى نمى ‏گیرد مگر اینکه در عوض بهشت را به او مى ‏دهد.

(3) 7. فرمود: کورى زندانى است که خدا بنده خود را در آن زندانى مى‏ کند.

(4) 8. مرد کورى خدمت حضرت رسول صلى اللَّه علیه و آله آمد و گفت: یا رسول اللَّه دعا کن تا خداوند مرا بینا کند.

فرمود: اگر دوست دارى دعا کنم خداوند دیدگانت را بینا کند و یا اینکه هم چنان نابینا باشى و بدون حساب وارد بهشت شوى.

گفت: راضى هستم که کور باشم و بدون حساب در نزد خدا حاضر باشم، در این جا رسول خدا فرمودند: خداوند بزرگتر است از اینکه شخصى را نابینا کند و بعد او را عذاب نماید.

(5) 9. امام صادق علیه السّلام فرمود: نواقص بدنى در فقراء نهاده شده که نتوانند آن را بپوشانند و اگر در توانگران بود آن را مى‏ پوشانیدند.

(6) 10. مردى خدمت حضرت صادق علیه السّلام رسید و با او سخن گفت آن مرد سخنان امام را نشنید و گفت گوشم سنگین است.

امام فرمود: چرا تسبیح حضرت فاطمه سلام الله علیها را نمى‏ خوانى؟

گفت: تسبیح فاطمه چیست.

امام فرمود: سى و چهار بار تکبیر و سى و سه بار الحمد اللَّه و سى و سه بار سبحان اللَّه.

وى گفت‏ من به این ذکر ادامه دادم گوشم باز شد.

(1) 11. امام صادق علیه السّلام فرمود: مسلمان باید سه خصلت را همواره در نظر بگیرد، تفقه در دین و راه انداختن امور زندگى و صبر بر مشکلات.

(2) 12. فرمود: پوشیدن مصیبت‏ ها یکى از نیکوترین گنج ‏ها مى‏ باشد.

(3) 13. فرمود: گروهى روز قیامت از بالاى گردن مردم عبور مى‏ کنند و خود را به در بهشت مى ‏رسانند و پیش از حساب دیگران وارد مى ‏گردند به آنها مى‏ گویند که شما چرا مستحق بهشت شدید گویند ما صبر مى‏ کردیم.

(4) 14. فرمود: هر گاه انسان تب کند و یا سردردى عارضش شود و یا اعصابش ناراحت شود براى گناهى است که از وى سرزده است ولى خداوند بسیارى از لغزش ها را عفو مى‏ کند.

(5) 15. امام باقر علیه السّلام فرمود: هر بنده ‏اى که گرفتار مصیبت شود و کلمه استرجاع بر زبان جارى کند و صبر نماید خداوند گناهان او را مى‏ آمرزد و هر گاه یاد آن مصیبت کند و باز استرجاع نماید خداوند گناهان او را رحمت مى‏ کند.

(6) 16. امام صادق علیه السّلام فرمود: شکایت از مصیبت این است که بگوید چنان مصیبتى به من رسیده که تاکنون به کسى نرسیده است ولى اگر بگوید: دیشب بیدار بودم و امروز تب کردم این شکایت نیست.

(7) 17. امام باقر علیه السّلام فرمود: هنگامى که امیر المؤمنین علیه السّلام ضربت خورد امام حسن علیه السلام مردى را نزد امام حسین علیه السلام که در مدائن بود فرستاد، هنگامى که امام حسین علیه السلام نامه را خواند و گفت: چه مصیبت بزرگى واقع شد و گفت رسول خدا علیه و آله السّلام فرمود: هر کس گرفتار مصیبتى شد باید از مصیبت‏ هاى من یاد کند زیرا مصیبتى بزرگتر از مصیبت‏ هاى من نیست.

(8) 18. امام باقر علیه السّلام فرمود: اگر به مصیبتى در خود و یا مال و یا فرزندانت گرفتار شدى از مصیبت ‏هاى رسول خدا صلی الله علیه و آله یاد کن، زیرا هیچ کدام از مردم مانند او گرفتار نشدند.

(1) 19. صفوان بن جمال گوید: خدمت حضرت صادق علیه السّلام مردى آمد و عرض کرد من گرفتار مصیبتى شده ‏ام، فرمود: اگر صبر کنى ماجور هستى و اگر صبر نکنى قضاء و قدر کارش را مى‏ کند و تو هم اجرى نخواهى برد.

(2) 20. امام صادق علیه السّلام فرمود: هر کس اندوهگینى را تسلیت بگوید، در روز قیامت جامه‏ اى خواهد پوشید که به آن افتخار مى ‏کند.

(3) 21. رسول اکرم صلى اللَّه علیه و آله فرمود: تسلیت موجبات دخول بهشت را فراهم مى ‏کند.

(4) 22. رسول اکرم صلى اللَّه علیه و آله فرمود: خداوند متعال مى‏ فرماید: من دنیا را بین بندگان خود قرض نهاده ‏ام، و هر کس به من قرض دهد به هر یک ده برابر مى‏ دهم و تا هفتصد عدد هم مى‏ رسد، اما اگر کسى قرض ندهد از او قهرا خواهم گرفت و سه خصلت هم به او مى ‏دهم که اگر یکى از آنها را به ملائکه مى‏ دادم راضى مى‏ شدند.

امام صادق علیه السّلام فرمود: یکى از آن خصلت‏ ها این است که در قرآن فرموده: الَّذِینَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصِیبَةٌ قالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ أُولئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ‏. خصلت دوم این است که فرمود: وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ‏ سرم، این است که فرمود «و رحمة» و این است معنى حدیث که فرمود خداوند جبرا از آنها مى‏ گیرد.

(5) 23. امام صادق علیه السّلام فرمود: مردى شب و روز در حال فلج است و این بهتر است از اینکه مرض گرى بگیرد و ما به خداوند پناه مى ‏بریم از بیمارى گرى.

(6) 24. فرمود: فرزند صالح از مؤمن میراث خداوند است.

(7) 25. مردى براى حضرت باقر علیه السّلام نوشت و از مصیبت هاى خود شکایت کرد. امام علیه السّلام فرمود: خداوند از مال مؤمن و فرزندان او مى ‏گیرد تا وى را مأجور کند.(1)[1]


اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن اعدائهم


 

نام کتاب: مشکاة الأنوار / ترجمه عطاردى‏ ؛ ص257

نویسنده: طبرسى، على بن حسن‏

مترجم: عطاردى قوچانى، عزیز الله‏[1] طبرسى، على بن حسن، مشکاة الأنوار / ترجمه عطاردى - تهران، چاپ: اول، 1374ش.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : پنجشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٦ | ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.