ابن عباس می گوید:از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بر بالای منبر شنیدم ، اینکه برخی از مردم قریش نمی پذیرند علی علیه السلام را امیر مومنان نامیده است، فرمود:«ای گروه مردم! به راستی خداوند مرا رسول قرار داد و به من دستور داده که علی علیه السلام را بر شما امیر کنم، هرکس که من پیغمبر او هستم ، علی نیز امیر اوست...

خداوند مرا امر کرده که که من به شما بگویم تا او را اطاعت کنید و به دستوراتش عمل کنید ... احدی از شما بر علی امیر نیست نه در زمان حیات من و پس از وفات من ، زیرا خداوند او را بر شما امیر قرار داده و او را امیرالمومنین نامیده است و کسی پیش از او به این نام نامیده نشده است من آنچه را که دستور داشتم درباره ی علی علیه السلام به شما رساندم...»

منبع: امالی شیخ صدوق

معرفی امام مبین

ابوذر غفاری می گوید یک روز در مسجد قبا نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بودیم، حضرت در جمعی از اصحابش بود که فرمود:«ای اصحابم از این در مردی بر شما وارد می شود که او امیرمومنان و امام مسلمانان است ، همه ی اصحاب به آن در نگاه دوختند آنگاه دیدند علی بن ابیطالب علیه السلام وارد شد.

سپس پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم برخاست و به استقبال او رفت و او را در آغوش کشید و میان دو چشمش را بوسید و او را نزد خود نشاند. سپس به او (اشاره) کرد و فرمود:«این علی پس از من امام شما است اطاعتش از اطاعت من است و نافرمانی او نافرمانی من...»

امالی شیخ صدوق ص 245


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : دوشنبه ٦ مهر ۱۳٩٤ | ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.