عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

امام حسین علیه السلام در خطبه ای فرمود:«هان ای مردم! در اخلاق شایسته و والا با هم رقابت کنید و در سودهای معنوی و بهشتی از هم پیشی گیرید، مپسندید آن کار نیکی را که در آن شتاب ننموده اید، سپاس(خداوندی را از راه کامیابی در انجام کار نیک) به دست آورید، سرزنش (او) را با سهل انگاری (در انجام عمل صالح)مجوئید، پس هر قدر، آدمی به کسی احسانی کرده باشد که او بر سپاس آن برنخیزد ،سرانجام، خدا با پاداش خود به سود او خواهد بود؛ زیرا عطای او باشکوه تر و پاداش او باعظمت تر است.

بدانید این که مردم در نیازهای خود به شما روی می آورند، از نعمت های خدا بر شماست، از نعمت های الهی دلتنگی(و بی حوصلگی) نشان ندهید که به غضب های او تبدیل شوند.

بدانید که هر کار نیکی ، سپاسی را بهره می دهد و پاداشی را از پی می آورد، چنانچه (می توانستید) کار نیک را مجسم بنگرید، آن را در چهره ی انسانی نیکو و زیبا می دیدید که ناظران را مسرّت می بخشد. و اگر فرومایگی (بدکرداری) را مجسم می دیدید آن را زشت و مسخ شده می دیدید که دلها از آن می رمد و چشمها از آن فرو می افتد.

هان ای مردم!هرکس که بخشش کرد، سروری یافت و هرکس که بخل ورزید، فرومایه شد، همانا بخشنده ترین مردم کسی است که با ناامیدی (از عوض) بخشش کند و با گذشت ترین مردم کسی است که از روی توانمندی عفو کند. به راستی که صله ی رحم کننده ترین مردم کسی است که با آن کس که از او بریده، ارتباط یابد. نهال هایی که بر کشتگاه خود پایدار مانده اند از راه شاخه های خود اوج می گیرند، پس هرکه برای برادر دینی خود در انجام خیری شتاب ورزد، آن را در فردای قیامت که بر او وارد می شود می یابد و هرکه در خیر رسانی به برادر دینی خود، خشنودی خدا را قصد نموده باشد، خدا پاداش آن را هنگام نیازمندیش عطا فرماید، و از گرفتاری های دنیای او بیشتر از اندازه ی احسانش برطرف فرماید.

و هرکس که عقده ی دل مومنی را بگشاید، خداوند اندوه دنیا و آخرت او را مرتفع سازد. هرکس که نیکی کند خدا به او نیکی می کند و خدا نیکوکاران را دوست می دارد.»

منابع:

-کشف الغمه ج2 ص29

-1001 نکته از کاروان امام حسین علیه السلام سید شهیدان کربلا ص641

مولف:اصغر محمدی همدانی 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٤ | ۸:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.