عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام را به پیشگاه حضرت مهدی علیه السلام و تمام شیعیان و محبان آن بزرگوار، تسلیت عرض می کنیم.

مهم ترین نکته درباره ی اربعین، روایت امام حسن عسکری علیه السلام است. حضرت در روایتی که در منابع مختلف از ایشان نقل شده فرموده اند:« نشانه های مومن پنج چیز است:

1.خواندن 51 رکعت نماز(17 رکعت نماز واجب +11 رکعت نماز شب+ 23 نوافل)

2.زیارت اربعین

3.انگشتری در دست راست

4.وجود آثار سجده بر پیشانی

5.بلند خواندن بسم الله در نماز.(1)

*********************

در «مسار الشیعه» که در ایام موالید و وفیات ائمه ی اطهار علیهم السلام است ، اشاره به روز اربعین کرده و نوشته است:

این روزی است که حرم امام حسین علیه السلام، از شام به سوی مدینه مراجعت کردند .نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام حسین علیه السلام وارد کربلا شد.

شیخ طوسی پس از یاد از این که روز نخست ماه صفر روز شهادت زید بن علی بن الحسین علیهم السلام و روز سوم ماه صفر، روز آتش زدن کعبه توسط سپاه شام است، می نویسد:

«بیستم ماه صفر روزی است که حرم سید ما اباعبدالله الحسین علیه السلام از شام به مدینه مراجعت کرد و نیز روزی است که جابر بن عبدالله انصاری ، صحابی رسول خدا صلی الله علیه و آله از مدینه وارد کربلا شد تا قبر حضرت را زیارت کند. او نخستین کس از مردمان بود که امام حسین علیه السلام را زیارت کرد. در چنین روزی زیارت آن حضرت مستحب است و ان زیارت اربعین است.(مصباح المتهجد ص 787). در همان جا آمده است که وقت خواندن زیارت اربعین ، هنگامی است که روز بالا آمده است.»

به هر حال زیارت اربعین از زیارت های مورد وثوق امام حسین علیه السلام است که از لحاط معنا و مفهوم قابل توجه است.(2)

**********************

-پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:«ای مردم! این حسین فرزند علی علیه السلام  است او را بشناسید، سوگند به خدایی که جان من به دست اوست ، حسین علیه السلام و دوستانش در بهشت اند.»

بحارالانوارج43 ص266

-پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:«کسی که می خواهد محبوب ترین فرد روی زمین نزد اهل آسمان را ببیند، باید به حسین علیه السلام نگاه کند.»

بحارالانوار ج43 ص297

-امام حسین علیه السلام فرمودند:«ما در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ، منافقین را جز به سبب دشمنی آنان با علی و اولادش نمی شناختیم.»

عیون اخبارالرضا ج2 ص 72

-امام سجاد علیه السلام در جواب کسی که گفت:«چقدر اولاد پدر شما کم است؟»

فرمود:«تعجب می کنم که چگونه به دنیا آمدم ، در حالی که پدرم هر روز و شب هزار رکعت نماز می خواند.»

بحارالانوارج82ص311

-امام باقر علیه السلام فرمود:«حسین علیه السلام ، بزرگ مرد کربلا، مظلوم و رنجیده خاطر و لب تشنه و مصیبت زده به شهادت رسید. پس خداوند، به ذات خود قسم یاد کرد که هیچ مصیبت زده و رنجیده خاطر و گنهکار و اندوهناک و تشنه ای و هیچ بلا دیده ای به خدا روی نمی آورد و نزد قبر حسین علیه السلام دعا نمی کند و آن حضرت را به درگاه خدا شفیع نمی سازد ، مگر اینکه خداوند، اندوهش را برطرف و حاجاتش را برآورده می کند و گناهش را می بخشد و عمرش را طولانی و روزی اش را گسترده می سازد. پس ای اهل بینش ، درس بگیرید!»

بحارالانوار ج101 ص 46 ح5

-امام صادق علیه السلام به نقل از امام باقر علیه السلام فرمود:«حضرت حسین بن علی علیه السلام هر شب جمعه به زیارت قبر حضرت حسن بن علی علیهماالسلام می رفت.»

بحارالانوار ج10 ص317

-ابن عباس گوید:«امام حسین علیه السلام در حالی که مرکب سواریش را از پشت سرش می آوردند، پیاده به حج می رفت.»

محاسن برقی، ج1 ص 146

منابع:

1 و 2 – دانشنامه محرم و عاشورا- امین بشارت نیا

-مجموعه احادیث معصومین علیهم السلام- مبین


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین


تاريخ : سه‌شنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٤ | ٤:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.