عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

شهادت حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام  را به محضر آقا صاحب الزمان علیه السلام و تمام شیعیان و محبان آن بزرگوار، تسلیت عرض می کنیم.

مختصری از مناقب مفاخر و مکارم اخلاق امام رضا علیه السلام

شیخ صدوق روایت کرده از ابراهیم بن العباس ، که گفت: هرگز ندیدم که حضرت ابوالحسن الرضا علیه السلام کسی را به کلام خویش جفا کند.ندیدم که هرگز کلام کسی را قطع کند تا فارغ شود از کلام خود. و رد نکرد حاجت احدی را که مقدور او بود برآوردنش. هیچ گاهی در حضور کسی که با او نشسته بود ، پا دراز نفرمود. در مجلس، مقابل جلیس خود تکیه نمی فرمود. هیچ وقتی ندیدم او را که به یکی از موالی و غلامان خود بد بگوید و فحش دهد. هیچ گاه ندیدم که آب دهان خود را دور افکند. هیچ گاه ندیدم که در خنده ی خود قهقهه کند، بلکه خنده ی او تبسم بود. چون خلوت می فرمود و خوان طعام نزد او می نهادند، ممالیک خود را تمام ، سر سفره می طلبید ، حتی دربان و میرآخور او؛ با آنها طعام میل می فرمود.

عادت آن جناب آن بود که شب ها کم می خوابید و بیشتر شب ها را تا صبح بیدار بود.روزه بسیار می گرفت . روزه ی سه روز از هر ماه، که پنج شنبه ی اول ماه و پنج شنبه ی آخر ماه و چهارشنبه ی میان ماه باشد ، از او فوت نشد. می فرمود:«روزه ی این سه روز، مقابل روزه ی دهر است.»

آن حضرت بسیار احسان می کرد و صدقه می داد در پنهانی. بیشتر صدقات او در شب های تار بود. پس اگر کسی گمان کند که مثل آن حضرت را در فضل دیده است ، پس تصدیق نکنید او را. از محمد بن ابی عباد منقول است که امام رضا علیه السلام در تابستان ها بر روی حصیر می نشستند. در زمستان بر روی پلاس ، جامه های غلیظ و درشت می پوشیدند. چون برای مردم بیرون می آمدند ، زینت می فرمودند.

معجزه ای از آقا امام رضا علیه السلام

از ریّان بن صلت روایت است که گفت: وقتی که اراده ی عراق کردم  عزم وداع امام رضا علیه السلام داشتم در خاطر خود گفتم:چون او را وداع کنم از او پیراهنی از جامه های تنش بخواهم تا مرا در آن دفن کنند و درهمی چند بخواهم از مال او که برای دخترانم انگشترها بسازم.

چون او را وداع کردم ، گریه و اندوه از فراق او غلبه کرد بر من و فراموش کردم که آنها را بخواهم، چون بیرون آمدم آواز داد مرا که:«یا ریّان بازگرد.»

بازگشتم به من گفت:«آیا دوست نمی داری که درهمی چند تو را دهم تا برای دختران خود انگشترها سازی؟ آیا دوست نمی داری که پیراهنی از جامه های تن خود به تو بدهم تا تو را در آن کفن کنند ، چون عمرت به سر آید؟»

گفتم:«آری یا سیّدی! در خاطرم بود که از تو بخواهم، اندوه فراق تو بازداشت مرا.»

پس بلند کرد وساده را و پیراهنی بیرون آورد و به من داد  بلند کرد جانب مصلّی را  درهمی چند بیرون آورد و به من داد، شمردم سی درهم بود.

 

احادیث گهرباری از امام رضا علیه السلام

-امام رضا علیه السلام خطاب به خداوند متعال عرضه داشتند:«بارخدایا تو می دانی که من بر پذیرفتن ولایتعهدی مامون مجبور و ناچارم پس مرا مواخذه مکن همان گونه که بنده و پیامبرت یوسف را به هنگام پذیرفتن حکومت مصر مواخذه نکردی.»

بحارالانوار ج49ص130

-«ستایش ،شایسته ی خداوندی است که در من و فرزندم محمد شباهتی و الگویی از پیامبر و فرزندش ابراهیم را قرار داد.»

دلائل الامامه:200

-«خداوند مرا بازداشته از این که خویش را با دست خود به نابودی افکنم، پس اگر قرار چنین است آن را می پذیرم به شرط آن که نه کسی را به کار گمارم و نه کسی را از کار کنار گذارم و نه رسم و سنّتی را نقض کنم.»

علل الشرائع ج1 ص226

-«هریک از دوستانم مرا با شناخت حقّم زیارت نمی کند مگر این که در روز قیامت، شفاعتم از او پذیرفته می شود.»

وسائل الشیعه ج13 ص522

-«بدانید که من با زهر ستم ، کشته خواهم شد و در خاک غربت دفن خواهم شد. پس هرکه برای زیارت من بارِ سفر بربندد، دعایش مستجاب و گناهانش آمرزیده می شود.»

نهج الدعاء ج1ص381

-«ثروت انباشته نمی شود مگر قبل از پنج چیز:بخل شدید، آرزوی طولانی، حرص زیاد و غلبه کننده، قطع رحم و ترجیح دادن دنیا بر آخرت.»

عیون اخبارالرضا

-محمد بن فضل گوید: از حضرت امام رضا علیه السلام سوال کردم:«آیا ممکن است زمین باشد و امام در آن نباشد؟»

حضرت فرمودند:«نه، در این صورت (زمین) اهل خود را در خود فرو خواهد برد.»

عیون اخبارالرضا

منابع:

-منتهی الآمال ج 2 باب امام رضا علیه السلام

شیخ عباس قمی (ره)

-عیون اخبارالرضا_______ شیخ صدوق (ره)

-مجموعه احادیث معصومین علیهم السلام-مبین


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین , کرامات و معجزات


تاريخ : جمعه ٢٠ آذر ۱۳٩٤ | ٥:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.