عالم برزخ

ما معتقدیم میان این جهان و سرای آخرت , جهانی دیگر به نام «برزخ» است که روح همه ی انسان ها پس از مرگ تا روز قیامت در آنجا قرار می گیرند.

البته از جزییات آنجا اطلاعات زیادی نداریم و نمی توانیم داشته باشیم, این قدر می دانیم که ارواح نیکان و صالحانی که درجات بالایی دارند در آن جهان متنعم و بهره مند از نعمت های فراوانی هستند و نیز ارواح ظالمان و طاغوت ها و حامیان آنها در آن جهان در عذابند .

ولی گروه سومی که گناهان کمتری دارند نه جزء این دسته اند و نه جزء آن دسته  و مشمول هیچ کدام از عذاب و کیفر نیستند . گویی در جهان برزخ در حالتی شبیه به خواب فرو می روند و در رستاخیز بیدار می شوند.

ماهیت برزخ

امام صادق علیه السلام فرمود:«شیعیان ما, با شفاعت پیامبر و امامان معصوم , در قیامت بهشتی اند . اما سوگند به خدا از وضع و حالتان در برزخ خوف دارم» (زیرا در برزخ از شفاعت خبری نیست.)

پرسیدند: برزخ چیست؟

فرمود: « ازهنگام مرگ تا روز قیامت.»

وادی برزخ

امام علی علیه السلام به ابن نباته فرمود:« اگر بر شما نمایان گردد , هر آینه ارواح مومنان را در پشت این شهر(نجف) خواهید دید که حلقه وار گرد هم آمده ؛ با هم دیدار می کنند و سخن می گویند.روح هر مومنی در اینجاست و ارواح کفار در وادی برهوت.» [دریکی از صحراهای  یمن.]

منبع: داستانهای شگفت انگیزی از مرگ تا عالم برزخ ص 51 تا 54


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مرگ و برزخ و قیامت


تاريخ : جمعه ٢٤ شهریور ۱۳٩۱ | ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()