عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

شهادت جانسوز حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به پیشگاه آقا امام زمان علیه السلام و تمام شیعیان و محبان آن بانوی بزرگوار ، تسلیت عرض می کنیم.

طینت بهشتی

یکی از فضایل بی نظیرحضرت زهرا(علیها السلام) ماهیت بهشتی او بود.

بنابر روایاتی که از پدر بزرگوارش به ما رسیده است خمیرمایهٔ جسمانی فاطمه(علیهاالسلام) از میوهٔ بهشتی بود و از همین رو او را حوریهٔ انسانی میگفتند. وقتی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به معراج رفت و وارد بهشت شد، از میوهٔ بهشتی تناول کرد و از آن میوه بود که فاطمه(علیها السلام) لباس وجود پوشید.

پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: (نور فاطمه قبل از آفرینش زمین و آسمان بود.)

برخی از حاضرین گفتند: ای پیامبر خدا! آیا او از جنس بشر نیست؟

حضرت فرمود:(فاطمه حوریهٔ انسانی است.)

طینت بهشتی فاطمه(علیها السلام) آثاری داشت یکی از آنها این بود که او بوی بهشت میداد. رسول خدا می فرمود: «فاطمه حوریه ای انسانی است و من هرگاه مشتاق بهشت میشوم بوی فاطمه را استشمام میکنم.»1

**************************

وهب بن منبّه از ابن عباس نقل می کند که گفت:

....موقعی که فاطمه ی اطهر سلام الله علیها به شهادت رسید اسماء گریبان خود را پاره کرد و خارج شد، آنگاه با حضرت حسنین علیهما السلام  مصادف شد، ایشان به وی فرمودند:«مادر ما کجاست؟»

اسماء جوابی نگفت. وقتی آنان وارد خانه شدند دیدند مادر بزرگوارشان خوابیده است. وقتی امام حسین علیه السلام مادر خود را حرکت داد ، دید به شهادت رسیده است.

سپس به حضرت امام حسن علیه السلام گفت:«برادر جان! خدا برای شهادت مادرت زهرا به تو اجر عطا کند!»

آنگاه در حالی خارج شدند که می فرمودند:«یا محمداه! یا محمدا! امروز به علت شهادت مادرمان ، مصیبت شما برای ما تجدید شد.»

پس از این جریان متوجه حضرت امیرالمومنین علیه السلام شدند که ایشان در مسجد بودند و آن حضرت را از شهادت مادرشان آگاه نمودند.

امیرالمومنین علیه السلام بعد از شنیدن این خبر دلخراش غَش کرد، آب به صورت آن حضرت پاشیدند تا به هوش آمد، آنگاه حسنین علیهما السلام را برداشت و داخل خانه ی حضرت زهرای اطهر سلام الله علیها شد. اسماء را دید که بالای سر حضرت زهرا سلام الله علیها نشسته  گریه می کند و می گوید:«یتیمان حضرت محمد چه کنند، بعد از شهادت جدّ شما ، دل ما به فاطمه ی اطهر سلام الله علیها خوش بود بعد از فاطمه به چه کسی دل خوش کنیم!!»

آنگاه حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام  صورت مبارک فاطمه ی زهرا سلام الله علیها را باز کرد رقعه ای نزد سر آن بانوی معظمه یافت که در آن نوشته بود:«بسم الله الرحمن الرحیم، این آن وصیّتی ست که فاطمه دختر پیغمبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم کرده:

فاطمه شهادت می دهد که خدایی جز خدای یگانه وجود ندارد، حضرت محمد(صلّی الله علیه و آله و سلّم) بنده و پیامبر خدا می باشد. بهشت و دوزخ بر حق است ، قیامت خواهد آمد و شکّی در آن نخواهد بود ، خدا تمامی افرادی را که در قبرها مدفونند برانگیخته خواهد کرد.

یاعلی! من فاطمه دختر حضرت محمد صلّی الله علیه و آله و سلّم می باشم. خدا مرا در دنیا و آخرت برای تو تزویج نمود.

یاعلی! تو از دیگران بر من ، مقدّم هستی. مرا حنوط کن ، غسل بده ، شبانه دفن کن ، شبانه بر بدنم نماز بگذار، شبانه به خاکم بسپار، احدی را از فوت من آگاه منمای، من تو را به خدا می سپارم و تا روز قیامت به فرزندانم سلام می رسانم.»

موقعی که شب فرا رسید ، حضرت امیر علیه السلام بدن مقدّس حضرت فاطمه ی اطهر سلام الله علیها را غسل داد و در میان تابوت نهاده و به حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود:«ابوذر را بیاور.» وقتی ابوذر آمد بدن مقدس آن بانوی مظلومه را در محل نماز آوردند و بر بدن او نماز خواند، آنگاه دست های مبارک خود را به جانب آسمان بلند کرده و فرمود:«پروردگارا! این دختر پیغمبر تو می باشد که تو او را از دنیای ظلمانی به طرف نور بردی و سپس زمین ( به اندازه ی ) میل در میل نورانی شد. »

هنگامی که تصمیم گرفتند آن بانو را دفن کنند صدایی از یکی از بقعه های بقیع شنیدند که می فرمود:«اِلَیّ! اِلَیّ!» (بیا به سوی من! بیا به سوی من!) زیرا تربت و خاک وی از من گرفته شده است.

وقتی نگاه کردند با قبری کنده و آماده مواجه شدند. تابوت را به سوی آن قبر بردند و آن معظّمه را در میان آن دفن نمودند.

سپس حضرت امیر علیه السلام بر لب قبر نشست و فرمود:«ای قبر! من امانت خود را به تو می سپارم ، این دختر رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم است.»

ناگاه ندایی شنیدند که می فرمود:«یا علی! من از تو ، به وی مهربانترم. برگرد و مهموم مباش!.»

حضرت علی علیه السلام بازگشت و قبر را مسدود و با زمین مساوی نمود. آن قبر تا قیامت معلوم نخواهد شد.»2

 

منابع:

.1بحار، ج 43، ص4.

Telegram.me/shia_muslim

2. زندگانی حضرت فاطمه ی زهرا سلام الله علیها (ترجمه ی جلد43 بحارالانوار)

مولف:علامه محمدباقر مجلسی

به اهتمام: امور فرهنگی مجتمع فاطمیه اصفهان

تحقیق و ویرایش:سید محمد قائم فرد


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: داستان های حقیقی و پندآموز , احادیث و روایات معصومین


تاريخ : شنبه ٢٢ اسفند ۱۳٩٤ | ٧:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.