عاشقان حضرت مهدی (عج)

به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

عاشقان حضرت مهدی (عج) به خوبا سر می زنی مگه بدا دل ندارن.یه سر هم به ما بزن ای خوب خوبا آقاجون

میلاد با سعادت مولای متقیان، امیر مومنان حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام را به پیشگاه آقا حضرت مهدی علیه السلام و تمام شیعیان و محبان آن وصیِّ بر حق پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله ، تبریک و تهنیت عرض  می کنیم.

کعبه را دانی چرا شد قبله گاه مسلمین؟

چون که آمد در جهان از آن امیرالمومنین

این فضیلت بس علی را که در آنجا زاده شد،

هم برای کعبه است آن افتخاری دلنشین

ذکر فضیلت هایی از امیرالمومنین علی علیه السلام

ابوهارون می گوید:«به دیدار ابوسعید خدری رفتم و از او پرسیدم آیا در جنگ بدر شرکت داشته؟»

گفت: بله ، در حادثه ی بدر بود که از پیامبر صلّی الله علیه و آله شنیدم:

روزی فاطمه سلام الله علیها خدمت ایشان رسیدند ولی بی تاب بودند و گریه می کردند. به پیامبر صلّی الله علیه و آله عرض کردند:«ای رسول خدا! زنان قریش نسبت به فقر و نداری شوهرم علی علیه السلام به من طعنه و کنایه می زنند.»

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله به ایشان فرمودند:«آیا راضی نیستی که شوهرت پیشقدم ترین افراد در قبول اسلام و عالمترین مردم است؟ خداوند متعال با سیطره و قدرتی که بر همه چیز دارد از اهل زمین پدرت را برگزید و نبی قرار داد و بار دیگر از اهل زمین شوهرت را انتخاب کرد و وصی من قرار داد و خود خداوند به من امر نمود تا تو را به عقد ازدواج او در آورم، حال فهمیدی که به خاطر بزرگداشتی که خداوند نسبت به تو داشته است شوهرت را بردبارترین و عالمترین و مقدمترین مردم در قبول اسلام قرار داده است؟»

پس فاطمه سلام الله علیها لبخندی زد و آثار سرور و شادی در چهره اش پدیدار شد.

آنگاه پیامبر صلّی الله علیه و آله به دخترش فرمود:«ای فاطمه! علی بن ابیطالب علیه السلام هشت ویژگی اختصاصی دارد که هیچکدام از اولین و آخرین نمی توانند دست به آنها پیدا کنند. او یگانه برادر من در دنیا و آخرتست و کسی چنین نیست، تو ای دخترم سرور و بزرگ زنان اهل بهشت همسر او هستی ، دو سبط رحمت –امام حسن و امام حسین علیهما السلام- فرزندان اویند، برادر اوست-جعفر بن ابیطالب علیه السلام- که دو بال دارد  و در بهشت هرجا بخواهد پرواز می کند، علم اولین و آخرین نزد اوست ، او اولین کسی است که به من ایمان آورد و آخرین کسی است که با من عهد و پیمان بست ، او جانشین من و ارث برنده  از تمام اوصیای گذشته است.

*****************************

ابی حازم می گوید پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله به علی علیه السلام فرمود:«با هفت ویژگی که داری و کسی با تو در آنها شریک نیست به جنگ دشمنانت خواهی رفت و تو اولین ایمان آورنده ناب به من هستی، برترین جهاد کنندگانی و آگاهترین مردم به روزهای خدا هستی و باوفاترین مردم به عهد و پیمان الهی و مهربانترین مردم با زیردستان و مستضعفین و عادلترین آنان در تقسیم بیت المال و بلندمرتبه ترین مردم نزد خداوند متعال هستی.»

*****************************

حارث همدانی می گوید: علی علیه السلام را دیدم که آمد و بر فراز منبر قرار گرفت و بعد از حمد و ثنای الهی فرمود:«حکمی حتمی است که خداوند بر آن حکم نموده است و بر زبان فرستاده اش پیامبر صلّی الله علیه و آله جاری ساخته است ،((مرا دوست نخواهد داشت مگر مومن و با من دشمنی نخواهد کرد مگر منافق.)) و هرکس دروغ بر من ببندد در دنیا و آخرت ناامید و مأیوس خواهد شد.»

*****************************

امیرمومنان علی علیه السلام فرمود:«روزی از حسادت مردم با خودم به رسول خدا صلّی الله علیه و آله شکایت کردم.»

حضرت فرمود:«ای علی! آن چهار نفری که جلوتر از همه وارد بهشت می شوند من و تو و حسن علیه السلام و حسین علیه السلام هستیم، فرزندان ما پشت سر ما و دوستان ما پشت سر فرزندان ما و شیعیان ما هم در طرف راست و چپ ، وارد بهشت خواهند شد.»

*****************************

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :

یَحشر الشَّاکُّ فی علّیٍ من قَبره فی عُنُقِه طَوقٌ من نارٍ فیه ثلاث مِأهِ شُعبَهٍ عَلی کُلِّ شعبه شیطانٌ یَکلَحُ وَجهَهُ و یَتفُلُ فی وجهه حتّی یُوقَفُ مَوقَفَ الحساب.

هر کس در علی شک کند از قبرش محشور می‌شود در حالی که در گردنش طوقی از آتش است که آن طوق آتش سیصد شاخه می‌شود که بر سر هر شاخه شیطانی است که بر روی او ترش رویی می‌کند و آب دهان می‌افکند تا این که در جایگاه حساب بایستد...

 

از کتب مخالفین ابوعبدالله شافعی در مناقب علی بن ابیطالب ص 18

*****************************

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم :

حبّی و حبّ علی بن ابی طالب علیه السلام سید الاعمال.

دوستی من و دوستی امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام بهترین اعمال است.

کنز الفوائد ج 2 ص 237

*****************************

احادیثی گهربار از امیرالمومنین علیه السلام

-«دنیا دو روز است: روزی به سود تو و روزی به زیان تو. هرگاه به سود تو بود ، سرکشی نکن و وقتی به زیان تو بود ، شکیبایی پیشه کن.»

غررالحکم؛1917

-«دانش، برتر از ثروت است؛ (زیرا) دانش تو را پاس می دارد ، اما ثروت را تو می پایی.»

غررالحکم؛1923

-«مهربانی با همه ی مردم و نیکی به ایشان را شعار دل خویش ساز و به آنها ستمی مرسان و شمشیری بر آنان مباش.»

غررالحکم؛ 2392

-«تمام توان خود را برای آخرتت به کار گیر تا جایگاهت را نیکو گردانی ، و آخرتت را به دنیایت مفروش.»

غررالحکم؛2411

-«برترین ایمان، امانتداری است.»

غررالحکم؛ 2905

منابع:

-ارشاد --- شیخ مفید

-مجموعه احادیث ائمه علیهم السلام –نور 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: احادیث و روایات معصومین , داستان های حقیقی و پندآموز , تبریک عید


تاريخ : چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩٥ | ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ | نویسنده : فاطمه | نظرات ()
.: Weblog Themes By Slide Skin:.