شهادت امام محمد باقر علیه السلام تسلیت باد

فرا رسیدن شهادت جانسوز حضرت امام محمد باقر علیه السلام را به پیشگاه آقا امام زمان علیه السلام و تمام شیعیان تسلیت عرض می کنیم.

گفتگوى دیگر با «جابر»

(2) جابر گوید: روزى امام باقر (علیه السلام) از خانه بیرون آمد و فرمود: جابر، من امروز غمگین، و دل مشغولم، عرض کردم: قربانت، چرا؟ براى دنیا؟ فرمود: نه، در غم آخرتم، (3) جابر، هر که حقیقت ایمان خالص به قلبش وارد شود به پیرایه ‏هاى دنیا دل نبندد، زیور دنیا بازیچه و سرگرمى است، و سراى آخرت زندگانى (حقیقى) است.

(4) جابر! شایسته نیست مؤمن متکى و دلگرم به زرق و برق این زندگى باشد، بدان که فرزندان (و دلباختگان) دنیا اهل غفلت، غرور و جهالتند، و فرزندان آخرت مؤمن، عامل، زاهد، عالم، فقیه، متفکر، پندگیر، و آزمایشگرند و هرگز از یاد خدا ملول نشوند.

(5) جابر! بدان که پرهیزگاران توانگرند، اندکى از دنیا بى‏ نیازشان سازد، کم‏ خرجند، اگر خیر را فراموش کنى به یادت آرند، اگر اهل عمل باشى کمکت دهند، تمایلات و لذت ها را پشت سر افکنده‏ اند، اطاعت پروردگار را پیش رو دارند، به راه خیر و به ولایت دوستان خدا بنگرند، آنان را دوست دارند و ولایتشان را بپذیرند، و از آنها پیروى کنند.

(6) دنیا را منزلى انگار که لختى در آن بیارامى و بگذرى، یا ثروتى که به خواب بینى و خوشحال شوى، سپس بیدار گشته دستت را تهى نگرى، این مثل را براى آن آوردم که اگر خدا توفیق دهد دریابى و به کار بندى، آنچه از دین و حکمت الهى به تو سپردم حفظ کن، خیر خود را بخواه، ببین در این زندگى (دنیا) خدا در نظرت چگونه است؟ (تا چه اندازه به او ارج مى‏نهى) تو هم در بازگشت (و قیامت) در پیشگاه او چنان خواهى بود.

بیندیش اگر دنیا در نظرت نه چنین است که توصیف کردم، امروز (تا فرصت باقى است) به سراى (آخرت و محل) رضاى خدا منتقل شو (و دل به آنجا بند) چه کسانى که به متاعى از دنیا شیفته (و عاشق) بودند و چون به مراد دل رسیدند باعث وزر و وبالشان شد و بدبخت شدند، و چه اشخاصى که چیزى از امور آخرت را ناخوش داشتند و چون بدان نائل آمدند مایه سعادتشان شد.(1)[1]

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن اعدائهم

 

نام کتاب: تحف العقول / ترجمه جنتى‏ ؛ ص457

 نویسنده: ابن شعبه حرانى، حسن بن على‏

تاریخ وفات مؤلف: قرن 4

مترجم: جنتى، احمد


[1] ابن شعبه حرانى، حسن بن على، تحف العقول / ترجمه جنتى - تهران، چاپ: اول، 1382ش.

/ 0 نظر / 94 بازدید