موانع حضور نکیر و منکر

امام صادق علیه السلام می فرماید:«آنگاه که انسان مومن از دنیا رفت، 6 زیباروی به کنار او حاضر شده و انکه از همه زیباتر و خوشبوتر است ، بالای سر او جایی می گیرد، هنگامی که منکر و نکیر خواستند از ناحیه ی دست های میّت به کنار او بیایند، ملکی که در این سمت قرار دارد مانع ورود او می شود و اگر خواست از ناحیه ی پشت سر و نیز از طرف سر میّت و یا از سمت پشتش وارد شود مانع خواهند بود.

آن زیباروی خوش بوتر از همه و از اینان می پرسد: شما چه کسانی هستید؟ و از آن که در مقابل دست های میّت قرار دارد سوال می کند؟ تو کیستی؟

جواب می دهد: من نماز هستم . و نیز از آنکه پشت سر است می پرسد: تو کیستی؟ او جواب می دهد: من زکات هستم . از آنکه طرف دست راست  است همین سوال را می پرسد. او نیز جواب می دهد: من حج هستم. از کسی که در قسمت پایین پای میّت نیز سوال می کند که او هم جواب می دهد: من نیکی به برادران مومن هستم. و از دیگری هم می پرسد می گوید من روزه هستم.

سپس آنان از او می پرسند: تو کیستی؟( که از همه زیباتر و خوشبوتری؟) او پاسخ می دهد: من ولایت محمد و آل محمد هستم.

در احادیث آمده است که نماز یکی از عوامل بازدارنده منکر و نکیر از انجام سختی و شدت عمل است و در برخی دیگر گفته شده که نماز ، پاسخ منکر و نکیر را به عهده می گیرد.

منبع: زندگی برزخی و ارتباط با برزخ نشینان ص 93

مولف: سید محمد شفیعی مازندرانی

/ 8 نظر / 3 بازدید
عاشقان مهدی

سلام فاطمه جون خوبی؟؟؟ اگه ناراحتت کردم ببخشید باور کن بی منظور گفتم حلالم کن راستی مطلبت خیلی قشنگ بود[گل]

فرهاد

سلام بزرگوار احسنت بر شما که این همه تلاش می کنید در راه تبلیغ اهل بیت (ع) ............................................................................ به مناسبت سومین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله شیخ عمران علیزاده؛ به روز هستم. یا علی شمیم رحمت

سید محمد

شیفتگان حضرت صاحب زمان دیر شد وقت ظهورش، الامان گوش دل را وا کنید آید ندا بانک هل من ناصرش از هر کجا تخریب بارگاه مطهر عسکریین و بی حرمتی به سرداب مقدی امام زمان عجل الله تعالی فرجه تسلیت. یاعلی حیدر مدد

مرتضی

واقعا نماز مهمه انشالله وقتامون رو با اذان تنظیم می کنیم یا مهدی [لبخند]

علی اکبر معتمدی

بیست

علی اکبر معتمدی

امیدواریم مرگ ما هم اینگونه باشد

علی اکبر معتمدی

بگو انشالله

علی اکبر معتمدی

یا بگو آمین