سه خواهش جایز


امام صادق(علیه السلام)فرمود: عثمان بر در مسجد نشسته بود كه مردي بر او گذر كرد و در خواستي نمود عثمان دستور داد پنج درهم به او بدهند. آن مرد به عثمان گفت: مرا به كس ديگر راهنمايي كن.

عثمان گفت: برو نزد آن جوانمرداني كه مي بيني و با دست خود به يك طرف مسجد اشاره كرد كه حسن و حسين علیهماالسلام و عبد الله بن جعفر آنجا نشسته بودند آن مرد به طرف آنان رفت تا نزديك رسيده و سلام كرد و دست سوال دراز نمود امام حسن و امام حسين عليهما السلام به او فرمودند: اي مرد به جز در يكي از سه مورد سوال حرام است: خونبهاي دردناك يا بدهي دل خراش و يا فقر ذلت بار، سوال تو در كدام يك از اين سه مورد است؟

عرض كرد: يكي از اين سه،

امام حسن علیه السلام دستور فرمود: پنجاه دينار به آن مرد بدهند و امام حسين علیه السلام دستور فرمود: چهل و نه دينار و عبد الله بن جعفر دستور چهل و هشت دينار را داد.

مرد در بازگشت به نزد عثمان آمد عثمان به او گفت: چه كردي؟

گفت نزد تو آمدم و درخواست كردم به من آن دادي كه ميداني و نه پرسيدي كه گرفتاري من چيست ولي از آن صاحب گيسوان آويخته تا بناگوش چون درخواست كردم به من فرمود: اي مرد براي چه سوال ميكني؟ كه سوال به جز در يكي از سه مورد جايز نيست و من او را از جهت سوال خود آگاه نمودم او به من پنجاه دينار داد و دومي چهل و نه دينار و سومي چهل و هشت دينار.

عثمان گفت: كجا چنين جوانمرداني خواهي يافت؟ اينان از دانش بهره كافي دارند و خير و حكمت را در بر دارند.


[ (مصنف اين كتاب)(رضي الله عنه)گويد: معني فطموا العلم فطما اين است كه از ديگران بريده اند و همه را براي خود جمع نموده اند مترجم گويد: معني فطام باز گرفتن بچه است از شير و معني فطموا العلم همان است كه ترجمه شد يعني همان طور كه بچه پس از دو سال شيرخوارگي ديگر احتياجي بخوردن شير ندارد و مادرش او را از شير باز ميگيرد اينان نيز بقدر كافي از علم برخوردارند و از آن بازگرفته شده اند.]

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن اعدائهم

منبع: الخصال ج۲ ص۱۳۵

/ 0 نظر / 94 بازدید