وظیفه ی منتظران در زمان غیبت قسمت 2

در ادامه ی قسمت قبلی و حدیثی که از امام باقرعلیه السلام نوشته شد این دستور عام امام معیار سلوک های گوناگون فرهنگی, سیاسی و تشکیلاتی شیعه است در عصر انتظار. از جمله ی این وظایف تعاون است تعاون و یاری رسانی. از همدیگر باخبر بودن, به هم سر زدن, یکدیگر را در امور خیر کمک کردن, پند دادن, خیرخواه بودن, و ثروتمندان با تواضع و ادب نزد ناتوانان رفتن و به آنان رسیدن و مشکلات آنان را رفع کردن ...این امور جزء وظایف اولیه ی شیعه ی منتظر است. اینها همه سفارش امامان و پیشوایان ماست.

در اینجا به دو امر مهم دیگر در زمینه ی تکالیف و روحیاتی که برای انسان منتظر , در روزگاران غیبت لازم است, اشاره می کنم:

الف) پرهیز از ناامیدی و مبارزه با آن

ب) استقامت و شکیبایی

ابتدا پرهیز از ناامیدی و مبارزه با آنرا شرح می دهیم :

لازم است که منتظران حکومت توحید و عدل , و چشم به راهانِ استقرار مبانی فضیلت و حق, از هیچ امری و عاملی , به ویژه از طول کشیدن عصر غیبت, و فزون شدن قدرت کاذب قدرتمندان جهان, ناامیدی به دل راه ندهند و روح خود را با سم مهلک ناامیدی , مسموم نسازند.ناامیدی را باید با یاد خدا و قدرت خدا و راست بودن وعده ی خدا و انبیا و امامان و دیگر بزرگان, از روح پاک کرد. به سخن امام علی علیه السلام توجه کنید:

حضرت علی علیه السلام:« چشم به راه رسیدن فرج باشید و از کارگشایی و آسایش رسانی الهی ناامید نباشید زیرا که بهترین اعمال , انتظار رسیدن فرج و گشایش است.(از سوی خدا)

خب موضوع دوم یعنی استقامت و شکیبایی را انشالله در پست های بعدی توضیح می دهم.

منبع: خورشید مغرب ص 306 و 307

/ 1 نظر / 5 بازدید
سرباز کوی عترت

آرزوی همه ی ما اینه که یه روز آقامون رو ببینیم ایشا الله اون روز بیاد ممنون ازشما به خاطر کارهای ارزشمندتان[چشمک]