محبت پیامبر صلی الله علیه و آله به امیرالمومنین علیه السلام و حسادت دو غاصب

شب بیدارى پیامبر صلى اللَّه علیه و آله به خاطر بیمارى امیر المؤمنین علیه السّلام‏

یک شب على علیه السّلام را تب گرفت و او را بیدار نگه داشت. پیامبر صلى اللَّه علیه و آله هم به خاطر بیدارى او بیدار ماند، و آن شب را به صبح آورد در حالى که گاهى نماز مى ‏خواند و گاهى نزد على علیه السّلام مى ‏آمد و او را آرام مى‏ کرد و به او نگاه مى‏ نمود، تا صبح شد.

وقتى نماز صبح را با اصحابش خواند عرض کرد: «خدایا على را شفا بده و عافیت عنایت فرما، او از دردى که داشت مرا بیدار نگه داشت».

امیر المؤمنین علیه السّلام عافیت پیدا کرد به طورى که از ناراحتى کاملا راحت شد.

درخواست هاى پیامبر صلى اللَّه علیه و آله از خداوند در حق على علیه السّلام‏

سپس پیامبر صلى اللَّه علیه و آله فرمود: اى برادرم بشارت بده!- و این مطلب را در حالى مى‏ فرمود که اصحابش اطراف او مى ‏شنیدند- على علیه السّلام عرض کرد: یا رسول اللَّه، خدا به شما بشارت خیر دهد و مرا فداى تو گرداند.

فرمود: من امشب چیزى از خدا نخواستم مگر آنکه به  من عطا کرد، و چیزى براى خود نخواستم مگر آنکه مثل آن را براى تو خواستم.

از خدا خواستم که بین من و تو برادرى قرار دهد، و چنین کرد. و از او خواستم تو را صاحب اختیار هر مؤمنى بعد از من قرار دهد، و چنین کرد. و از او خواستم حال که لباس پیامبرى و رسالت را بر من پوشانده است لباس وصایت و شجاعت را هم به  تو بپوشاند، و چنین کرد. و از او خواستم تو را وصىّ  من و وارثم و خزانه ‏دار علمم قرار دهد، و چنین کرد. و از او خواستم تو را نسبت به من همچون  هارون نسبت به موسى قرار دهد و به وسیله تو پشت مرا محکم نماید و تو را در کار من شریک نماید، و چنین کرد مگر آنکه فرمود: «پیامبرى بعد از تو نیست»، و من هم راضى شدم. و از او خواستم دخترم را به ازدواج تو درآورد و تو را پدر فرزندانم قرار دهد، و چنین کرد.

کوتاه فکرى بعضى از صحابه‏

مردى به رفیقش گفت: دیدى (از خدا) چه خواسته است؟ بخدا قسم، اگر از پروردگارش درخواست مى ‏کرد که ملائکه ‏اى بر او نازل کند تا او را بر علیه دشمنش کمک کنند، یا در گنجى را به روى او بگشاید تا او و اصحابش خرج کنند- که به آن احتیاج است!!- بهتر از این چیزهایى بود که درخواست کرده است!عصبانی

دیگرى گفت: بخدا قسم، یک پیمانه خرما بهتر از اینها است که درخواست کرده است![1]عصبانی

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن اعدائهم

 

نام کتاب: أسرار آل محمد علیهم السلام / ترجمه کتاب سلیم‏ ص495

نویسنده: هلالى، سلیم بن قیس‏

مترجم: انصارى زنجانى خوئینى، اسماعیل‏

جامع الاحادیث


[1] هلالى، سلیم بن قیس، أسرار آل محمد علیهم السلام / ترجمه کتاب سلیم - ایران ؛ قم، چاپ: اول، 1416 ق.

/ 0 نظر / 97 بازدید