شهادت جانسوز حضرت رقیه سلام الله علیها تسلیت باد


پدر بزرگوار حضرت رقيّه سلام الله علیها ، حضرت امام حسين بن علي علیه السلام هستند كه معروف تر از آن مي باشند كه نياز به توصيف و معرّفي داشته باشند و قلم از توصيف آن امام، عاجز و بيان، اَلكن است.  

مادر حضرت رقيّه سلام الله علیها : 

در معالي السّبطين علّامه ي حائري مي‌نويسد: 

مادر حضرت رقيّه سلام الله علیها ، شاه زنان دختر يزجرد بود كه بنا بر اين قول حضرت رقيّه سلام الله علیها با امام سجّاد علیه السلام خواهر تني مي‌باشند .  

در كتب ديگر مادر آن حضرت را امّ اسحاق كه قبلاً همسر امام حسن علیه السلام بود و آن حضرت در وصيّت خود به برادرش امام حسين علیه السلام سفارش كرد كه با امّ اسحاق ازدواج كند و فضائل بسياري را براي آن بانو برشمرد، نام مي‌برند . 

شيخ مفيد در كتاب ارشاد مادر حضرت رقيّه سلام الله علیها را امّ اسحاق بنت طلحه معرّفي مي‌نمايد .


صاحب (مصباح الحرمين) مي‌نويسيد: 

طفل سه ساله ي امام حسين علیه السلام شبي از شب ها پدر را در عالم رؤيا ديد و از ديدارش شاد گرديد و در ظلّ مرحمتش آرميد و فلكِ ستيزه جو، اين نوع استراحت را براي آن صغيره نتوانست ببيند. چون آن محترمه از خواب بيدار شد پدر خود را نديد. شروع به گريه كرد. هر چه اهل بيت او را تسلّي دادند آرام نشد. سبب گريه از او پرسيدند، آن مظلومه در جواب فرمود: 

« أيْنَ اَبِي ايتُونِي بِوَالِدِي وَ قُرَّةُ عَيْنِي». 

پدر من كجاست؟ پدر و نور چشم مرا بياوريد. 

پس آن مصيبت زدگان دانستند كه آن يتيمه پدر را در خواب ديده است، هر چند تسلّي دادند آرام نشد. خود اهل بيت نيز منتظر بهانه براي گريه بودند، لذا گريه سكوت شب را شكست. همه با آن صغيره هم آوازه شده مشغول گريه و زاري و ناله شدند. پس موهاي خود را پريشان نموده و سيلي بر صورت ها مي‌زدند و خاك خرابه را بر سر خود مي‌ريختند، و صداي گريه ي ايشان چنان بلند گرديد كه به گوش يزيد پليد كافر رسيد.(سپس یزید ملعون با فرستادن سر مبارک امام حسین علیه السلام به نزد حضرت رقیه سلام الله علیها، باعث شهادت آن مظلومه شد.)


سنّ مبارك حضرت رقيّه سلام الله علیها هنگام شهادت، طبق پاره‌اي از روايت ها سه سال و مطابق پاره‌اي ديگر چهار سال بود. 

در كتاب وقايع الشّهور و الايام نوشته ي علّامه ي بيرجندي آمده است كه، دختر كوچك امام حسين علیه السلام در روز پنجم ماه صفرالمظفر سال 61 وفات كرد، چنان كه همين مطلب در كتاب رياض القدس نيز نقل شده است. 

بر منکر حضرت رقیه سلام الله علیها  ، تا ابد لعنت باد

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

/ 0 نظر / 38 بازدید