شهادت امام رضا علیه السلام تسلیت باد

شهادت حضرت امام رضا علیه السلام خدمت آقا حضرت مهدی علیه السلام و همه ی شیعیان و محبان آن حضرت تسلیت باد.

شمه ای از فضایل اخلاقی حضرت رضا علیه السلام

علی بن موسی الرضا علیه السلام همچون نیاکان خود گوهری پاک و اصیل داشت و به تمام فضائل و مکارم اخلاقی آراسته بود. بسیار قرآن تلاوت می کرد و چون به آیه ای بر می خورد که درباره ی بهشت یا دوزخ بود ، می گریست.

امام رضا علیه السلام با همه ی امکانات و نعمت هایی که در اختیارش بود زندگی اش بسیار ساده بود. چنانکه مأمون عباسی بدان اعتراف کرده و گفت:ای فرزند رسول خدا! من دانش و فضیلت و زهد و تقوا و مقام بندگی شما را خوب می شناسم.

امام رضا علیه السلام در پاسخ به مأمون فرمود:«به بندگی خدای بزرگ افتخار می کنم و به وسیله ی زهد و تقوا از شرّ دنیا در امان هستم و در پرتو پارسایی امید دستیابی به غنیمت های الهی را داشته و با فروتنی در دنیا امید بلند مقامی نزد خدای عز و جل را دارم.»

از صفات بارز علی بن موسی الرضا علیه السلام ، بردباری و شکیبائی آن حضرت بود. او مشکلات زمان خود را در دریای صبر و بردباری تحلیل می کرد و در حوادث زندگی رضای خدا را ترجیح می داد و عرض می کرد:«پروردگارا! رضای تو برای من خوشحالی و رستگاریست لذا هرچه خواهی همان مطلوب من است.»

امام هشتم در زهد و عبادت و پارسایی مانند اجداد طاهرش بود، حضرت رضا علیه السلام هر سه روز یک ختم قرآن انجام می داد و بسیار روزه می گرفت.

یکی از عبادتهای آن حضرت این بود که چون نماز صبح را در اول وقت به جای می آورد، برای پروردگارش به سجده می افتاد و تا زمانی که خورشید بالا نمی آمد سر از سجده بر نمی داشت.....

نمونه ای از احادیث گهربار حضرت رضا علیه السلام

-پنهان کننده ی کار نیک(پاداشش) برابر هفتاد حسنه است. و آشکار کننده ی کار بد سرافکنده است و پنهان کننده ی کار بد آمرزیده است.

-از اخلاق پیامبران، نظافت و پاکیزگی است.

-دوست هرکس عقل او و دشمنش جهل اوست.

-برادر بزرگتر به منزله ی پدر است.

-پیوند خویشاوندی را برقرار کنید گرچه با جرعه آبی باشد، و بهترین پیوند خویشاوندی، خودداری از آزار خویشاوندان است.

-به راستی که بدترین مردم کسی است که یاری اش را (از مردم) بازدارد و تنها بخورد و زیردستش را بزند.

-بخیل را آسایشی نیست و حسود را خوشی و لذتی نیست و زمامدار را وفایی نیست و دروغگو را مروّت و مردانگی نیست.

منبع:زندگانی 14 معصوم و نرم افزار وصال جانان مخصوص موبایل

مولف:بهروز رحمانی

/ 1 نظر / 3 بازدید
رضا

ممنون فاطمه خانم واقعا استفاده کردم ان شاء الله همیشه در سایه لطف و عنایت حضرت حق و در زیر پرچم امام زمان ( عج )و اسلام باشی. موفق باشید خواهرم