عید سعید غدیر خم بزرگترین عید مسلمانان واقعی مبارک باد

فرا رسیدن سالروز عید سعید غدیر خم ، بزرگترین و خجسته ترین عید مسلمانان حقیقی  بر آقا امام زمان علیه السلام و تمام شیعیان تبریک و تهنیت باد. 

نعره شیطان از روز غدیر خم

[542] جابر از امام باقر علیه السّلام روایت کند که چون پیامبر اکرم صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم در روز غدیر خم دست على علیه السّلام را در دست گرفت، شیطان در میان سپاهیانش نعره برآورد و هیچ یک از آنها چه در خشکى و چه دریا به جاى نماند مگر آنکه در پى نعره او به سویش دویدند و گفتند: اى آقا و مولا! چه بر سر تو آمده؟ ما هرگز از تو نعره‏ اى دهشتناک‏تر از این نعره نشنیده بودیم.

او بدیشان گفت: این پیامبر کارى کرد که اگر به راستى این کار تحقّق یابد دیگر کسى هرگز خدا را نافرمانى نکند.

آنها در پاسخ گفتند: سرورا! تو آدم را فریب دادى،

و چون منافقان گفتند: این مرد [پیامبر اکرم صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم‏] از سر هواى نفس سخن مى‏ گوید، و یکى به دیگرى گفت: مگر نمى ‏بینى که چشمانش چگونه در کاسه سرش مى‏ چرخد؟ گویا دیوانه شده- مقصودشان پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم بود-. در این هنگام شیطان فریادى از سر شادى زد و دوستانش دوباره گرد او حلقه زدند.

او بدیشان گفت: آیا مى‏ دانید من پیشتر با آدم ابو البشر چه کرده ‏ام؟

گفتند: آرى،

گفت: آدم، پیمان خود را شکست ولى به خدا کفر نورزید ولى اینان هم پیمانشان را نقض کردند و هم به پیامبر علیه السّلام کفر ورزیدند.

پس هنگامى که پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم از این جهان رخت بربست و مردم به جاى على علیه السّلام ، دیگرى را به خلافت نشاندند شیطان تاج شاهى بر سر نهاد و منبرى نهاد و روى بالش‏ نشست، و پیادگان و سوارگان خود را گرد آورد و بدیشان گفت: شادى کنید که تا روز ظهور امام، خداوند فرمان برده نشود.

امام باقر علیه السّلام این آیه را تلاوت فرمود: وَ لَقَدْ صَدَّقَ عَلَیْهِمْ إِبْلِیسُ ظَنَّهُ فَاتَّبَعُوهُ إِلَّا فَرِیقاً مِنَ الْمُؤْمِنِینَ‏[1].

امام باقر علیه السّلام فرمود: تأویل این آیه هنگامى بود که پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم رحلت فرمود و گمان ابلیس همان هنگامى بود که در باره پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم گفتند: او از سر هواى نفس سخن مى‏ گوید، و شیطان در این هنگام گمانى در باره ایشان برد و آنها گمان شیطان را تصدیق کردند و تحقّق بخشیدند.[2]

 

نام کتاب: بهشت کافى / ترجمه روضه کافى‏ ص395

نویسنده: کلینى، محمد بن یعقوب‏

تاریخ وفات مؤلف: 329 ق‏

مترجم: آژیر، حمید رضا

 

(3) [261] 2- ... به امام صادق علیه السّلام عرض شد که آیا مؤمنان را به جز دو عید [فطر و قربان‏] و روز جمعه عید دیگرى است؟

فرمود: آرى، آنان را عیدى است که بزرگ‏تر از این عیدهاست که روز برگزیده شدن امیر مؤمنان علیه السّلام است که پیامبر خدا صلّى اللَّه علیه و آله پیشوایى امیر مؤمنان علیه السّلام را در غدیر خم بر گردن مردان و زنان نهاد.

عرض کردم: آن روز چه روزى است؟

فرمود: روزها در پى هم مى ‏آیند و پس آنگاه‏ فرمود: روز هیجدهم ذى الحجّه و سپس فرمود: کردار نیک در آن روز با کردار نیک هشتاد ماه برابر است و شایسته است که در آن روز خداى گرامى و بزرگ را بسیار یاد کنند و بر پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله فراوان درود فرستند و مرد در آن روز روزى خانواده ‏اش را فراخ و فزون گرداند.[3]

 

نام کتاب: ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه حسن زاده‏  ص175

نویسنده: ابن بابویه، محمد بن على‏

تاریخ وفات مؤلف: 381 ق‏

مترجم: حسن زاده، صادق‏

 

اعتراض و انکار عمر در غدیر خم‏ را از کلام امیرالمومنین علیه السلام بشنوید:

عمر بود که در روز غدیر خم وقتى پیامبر صلى اللَّه علیه و آله مرا براى ولایت نصب کرد[4]، او و رفیقش (ابو بکر) با هم گفتگو کردند. او گفت: «در اینکه کار پسر عمویش را بالا ببرد هیچ کوتاهى نمى‏ کند». و دیگرى گفت: «در اینکه بازوى پسر عمویش را بلند کند هیچ کوتاهى نمى‏ کند».

همچنین در حالى که من منصوب شده بودم به رفیقش (ابو بکر) گفت: «این واقعا کرامت و بزرگى است». رفیقش با تندى به او نگاه کرد و گفت: «نه به خدا قسم، ابدا این سخن او را گوش نمى‏ دهم و از او اطاعت نمى‏ کنم». سپس به او تکیه داد و با تکبّر به راه افتادند و رفتند. خداوند هم به عنوان وعید و منع او در باره ‏اش چنین نازل کرد:

فَلا صَدَّقَ وَ لا صَلَّى، وَ لکِنْ کَذَّبَ وَ تَوَلَّى، ثُمَّ ذَهَبَ إِلى‏ أَهْلِهِ یَتَمَطَّى، أَوْلى‏ لَکَ فَأَوْلى‏، ثُمَّ أَوْلى‏ لَکَ فَأَوْلى‏[5]، «نه تصدیق کرد و نه نماز خواند بلکه تکذیب کرد و پشت نمود. سپس با حال تبختر نزد اهل خود رفت. دورى از خیر دنیا براى تو باد! دورى از خیر آخرت براى تو باد»![6]

 

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن اعدائهم

 

نام کتاب: أسرار آل محمد علیهم السلام / ترجمه کتاب سلیم‏  ص351

نویسنده: هلالى، سلیم بن قیس‏

تاریخ وفات مؤلف: 76 ق‏

مترجم: انصارى زنجانى خوئینى، اسماعیل‏


[1] ( 1)« براستى شیطان گمان خویش را در باره آنها صادق یافت و جز گروهى از مؤمنان همه از او پیروى کردند»( سوره سبأ/ آیه 20).

[2] کلینى، محمد بن یعقوب، بهشت کافى / ترجمه روضه کافى - قم، چاپ: اول، 1381ش.

[3] ابن بابویه، محمد بن على، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه حسن زاده - تهران، چاپ: اول، 1382ش.

[4] ( 53)« ج»: ولایت مرا اعلان کرد.

[5] ( 54) سوره قیامت: آیات 31 تا 35. آیه«\i أَوْلى‏ لَکَ فَأَوْلى‏\E ...» در روایت عیون اخبار الرضا علیه السّلام: ج 2 ص 39 بصورت بالا معنى شده است.

[6] هلالى، سلیم بن قیس، أسرار آل محمد علیهم السلام / ترجمه کتاب سلیم - ایران ؛ قم، چاپ: اول، 1416 ق.

/ 0 نظر / 92 بازدید