سخنان کوتاه‏ از امام حسن مجتبی علیه السلام

(2) هیچ قومى مشورت نکردند جز اینکه راه خود یافتند.

(3) پستى آن است که شکر نعمت نگزارى.

(4) به یکى از فرزندانش فرمود: پسر جان، با هیچ کس طرح دوستى نریز جز اینکه از رفت و آمدها (و خصوصیات اخلاقیش) آگاه شوى، و چون دقیق وارسى کردى با او بر اساس گذشت از لغزش ها و برادرى در سختی ها رفاقت کن.

(5) نه چون پیروزمندان در طلب (دنیا) بکوش، نه مانند تسلیم ‏شدگان به تقدیر تکیه کن (نه حرص و نه سستى) که به دنبال فضل (و احسان خدا) رفتن سنت است و حرص- نزدن عفت، نه عفت روزى را باز پس زند نه حرص آن را بیفزاید، که روزى قسمت شده، و آزمندى گناه است.

(6) نزدیک (خویشاوند) آن است که دوستى نزدیکش کند گرچه نسبش دور باشد. و دور (بیگانه) آن است که محبت دورش سازد گرچه نسبش نزدیک باشد. چیزى از دست به بدن نزدیک‏تر نیست اما گاه مى‏ شکند، معیوب مى‏ شود و جدا مى‏ گردد.

(7) آن که کار خود به خدا واگذارد هرگز وضعى غیر از آن که خدا برایش انتخاب کرده، نخواهد. ننگ از آتش بهتر است.

(8) خیر خالص، شکر در نعمت است و صبر در مصیبت.

(9) به مردى که از بیمارى برخاسته بود فرمود: خدا یادت کرده، یادش کن، و گناهانت را بخشیده، شکرش گوى.

(10) چون که حسن بن على (علیهماالسلام) از یاورانش سستى دید و معاویه نامه ‏اى به آن جناب و اصحابش نوشت و پیشنهاد صلح کرد، حضرت خطبه ‏اى خواند و چنین فرمود: آنچه ما را از نبرد شامیان باز داشت نه شک بود و نه پشیمانى، در گذشته ما با نیروى سلامت و پایدارى مى‏ جنگیدیم، اما امروز سلامت به دشمنى آمیخته، و پایدارى به بیتابى، در حرکت به صفین دین شما پیشاپیش دنیا بود و امروز دنیاتان بر دین مقدم شده‏[1] ...

(11) هیچ کس را نشناسم جز آن که میان خود و خدا (و در ارتباطش با پروردگار) نابخرد است (و چنان که مقتضاى خردمندى است حق او را ادا نمى ‏کند).[2]

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن اعدائهم

 

نام کتاب: تحف العقول / ترجمه جنتى‏ ؛ ص367

نویسنده: ابن شعبه حرانى، حسن بن على‏

مترجم: جنتى، احمد

جامع الاحادیث


[1] ( 1) این حدیث در متن بسیار مضطرب و نارسا نقل شده اما در اسد الغایه 2: 13 و ملاحم و فتن ابن طاوس 142 به نقل آقاى غفارى در پایان تحف العقول مصحح ایشان، روان ذکر شده که از آنجا ترجمه شد.

[2] ابن شعبه حرانى، حسن بن على، تحف العقول / ترجمه جنتى - تهران، چاپ: اول، 1382ش.

/ 0 نظر / 95 بازدید