دو مطلب در مورد امام حسین علیه السلام

جبرئیل و‌ خبر مصائب کربلا به رسول اکرم صلی الله علیه و آله

 

حدَّثَنِی مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَرٍ الرَّزَّازُ الْقُرَشِیُّ الْکُوفِیُّ قَالَ حَدَّثَنِی مُحَمَّدُ بْنُ الْحُسَیْنِ بْنِ أَبِی الْخَطَّابِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ سَعِیدِ بْنِ یَسَارٍ أَوْ غَیْرِهِ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ (علیه السلام) یَقُولُ لَمَّا أَنْ هَبَطَ جَبْرَئِیلُ (علیه السلام) عَلَى رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله) بِقَتْلِ الْحُسَیْنِ (علیه السلام) أَخَذَ بِیَدِ عَلِیٍّ فَخَلَا بِهِ مَلِیّاً مِنَ النَّهَارِ فَغَلَبَتْهُمَا الْعَبْرَةُ فَلَمْ یَتَفَرَّقَا حَتَّى هَبَطَ عَلَیْهِمَا جَبْرَئِیلُ (علیه السلام) أَوْ قَالَ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِینَ فَقَالَ لَهُمَا رَبُّکُمَا یُقْرِوءُکُمَا السَّلَامَ وَ یَقُولُ عَزَمْتُ عَلَیْکُمَا لَمَّا صَبَرْتُمَا قَالَ فَصَبْراً.

 

 امام صادق علیه السلام فرمود: 

هنگامى که جبرئیل علیه السّلام خبر شهادت حضرت ابا عبد اللّه الحسین علیه السّلام را به پیامبر خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم رساند، آن جناب دست امیر المؤمنین على علیه السّلام را گرفته و مقدار زیادى از روز را با هم خلوت کرده و هر دو گریستند. و از یک دیگر جدا نشدند مگر آنکه جبرئیل علیه السّلام بر ایشان نازل شد و عرضه داشت: پروردگارتان سلامتان مى رساند و مى فرماید: صبر نمودن را بر شما واجب و لازم نمودم. 

سپس حضرت فرمودند: هر دو صبر کرده و بى تابى نکردند.

 

کامل الزیارات باب ۱۶

 

 

 خواص گریه بر مصائب امام حسین علیه السلام.

 

 مرحوم شیخ جعفر شوشتری ره مینویسد خواص گریه هشت مورد است:

 اول: این که صله حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) است. دوم: مساعدت حضرت فاطمه(علیهاالسلام) است. زیرا که آن حضرت هر روز گریه می‌کند و حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: آیا دوست نمی داری که از جمله کسانی باشی که یاور و معین حضرت فاطمه (علیهاالسلام) باشند. سوم: اداء حق پیغمبر (صلی الله علیه و آله) خدا و ائمه هدی به آن می‌شود به مقتضای اخبار. چهارم: نصرت و یاری حسین (علیه السلام) در آنست، زیرا که یاری در هر وقتی به حسب آن وقت است. پنجم: تأسی به انبیاء و اولیاء ‌و ملائکه است. ششم: اداء مزد رسالت است که مودت ذی القربی است. هفتم: ترک آن، جفا است به آن حضرت. هشتم: تسلی است از جمیع گریه‌ها و مصیبتها، چنانکه حضرت رضا (علیه السلام) به پسر شبیب فرمود: اگر گریه خواهی کرد بر چیزی، پس گریه کن بر حسین بن علی (علیه السلام) که او را ذبح نمودند مانند گوسفند و کشتند با او، هجده نفر از اهل بیتش را که در روی زمین مثل و مانند نداشتند.

خصائص الحسینیه ص ۲۳۲


لعنت بر قاتلانه امام حسین علیه السلام

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن اعدائهم

/ 0 نظر / 100 بازدید