خدمت به خلق و خوشحال کردن مومنان

یکی از مصادیق نیکوکاری, مسرور ساختن و خوشحال نمودن انسان های با ایمان از راه همدمی , همدردی, رفع مشکلات و برآوردن خواسته های آنان است. در احادیث اسلامی بر این نکته تاکید شده است که شاد کردن مومنان , در زندگی اخروی تاثیر بسزایی دارد و مایه ی شادی و آرامش صاحب خود می شود.

از امام باقر علیه السلام روایت شد که: از رسول خدا پرسیده شد که: چه اعمالی پیش خدا محبوب تر است؟ حضرت فرمودند: فراهم نمودن اسباب خوشحالی مسلمان.

گفته شد: ای رسول خدا چگونه؟ حضرت فرمودند: سیر کردن مسلمان گرسنه, برطرف نمودن غم و اندوه مسلمان و قضا نمودن دین و بدهکاری او.

روزی حضرت موسی علیه السلام در ضمن مناجات خود در پیشگاه خدا , اظهار داشت: خدایا بر فرض محال, اگر تو انسان بودی چه عبادتی را انجام می دادی؟ البته واضح است که مقصود حضرت موسی این است که کشف کند کدامین عبادت بیشتر مطلوب خداست.

خداوند متعال وحی فرمود:« ای موسی, بر فرض محال اگر مخلوق بودم, خدمت به خلق خدا می کردم اما برای خدا (برای رضای خدا)» . موسی فهمید که بهترین عبادت ها خدمت به خلق خدا به خاطر خداست.

امام باقر علیه السلام فرمودند: خداوند عبادت نشده به چیزی که نزد خدا محبوب تر باشد از خوشحال کردن مومن.

یک روایت در این زمینه

امام صادق علیه السلام فرمود: مرد گرفتاری حضور امام حسن مجتبی علیه السلام رفت و از ایشان کمک خواست. امام حسن علیه السلام بی درنگ کفش ها را پوشید و راه افتاد. در بین راه به حضرت امام حسین علیه السلام برخورد نمود در حالی که ایشان مشغول نماز خواندن بود. امام حسن علیه السلام به آن مرد فرمود: تو چگونه از حسین(ع) غفلت نمودی و نزد او نرفتی؟ آن مرد گفت: من اول می خواستم نزد ایشان بروم و از ایشان کمک بطلبم ولی چون گفتند ایشان در اعتکاف است ونمی تواند از مسجد خارج شود, خدمتشان نرفتم.

امام حسن علیه السلام فرمود: اگر توفیق برآوردن حاجت تو برایش دست داده بود , از یک ماه اعتکاف بهتر بود.

در سخنی از امام حسین علیه السلام آمده است:« درخواست ارباب رجوع , نعمت های خدا به سوی شماست. در برابر این نعمت ها اظهار ملالت و خستگی نکنید.»

منبع: زندگی برزخی و ارتباط با برزخ نشینان

مولف: سید محمد شفیعی مازندرانی

/ 7 نظر / 3 بازدید
فرهاد

سلام خیلی ممنون از این مطلب خوب ، انشاالله ما هم از کسانی باشیم که دل دیگران را شاد کنیم نه شکستن دلها که از گناهان است

فرهاد

سلام ، روایت ابی بصیر از صادق آل محمد است که می فرماید: فروش شطرنج حرام است، خوردن پول آن حرام است، نگه داستن آن بی ایمانی است، بازی کردن با آن شرک است، حتی سلام کردن بر شطرنج باز هم گناه است و شطرنج باز نماز ندارد مگر آن که دستانش را قبل از وضو آب کشیده باشد

فرهاد

علاوه بر آن برخی از دانشمندان روانشناس در گزارش های علمی خود ، شطرنج را عامل بیماری اعصاب ، تند خوئی ، و مانند آن می دانند

فرهاد

راستی مگر شما خودتان تقلید نکردید که مادر شما میگه؟

عاشقان مهدی

سلام دوست عزیز واقعا داستان قشنگی بود التماس دعا[لبخند][گل]

بی وفا

معصوم ع می فرماید: حفظ آبروی مؤمن از خانه کعبه بالاتر است پس باید مواظب بود یازهــــــــــــــرا