خدا در کجاست؟

در روایتی وارد شده یکی از علمای یهود پیش ابوبکر آمد و از او پرسید: آیا تو خلیفه و جانشین پیامبر(ص) و این امت هستی؟ ابوبکر گفت: بله(بر دروغگو لعنت)

عالم یهودی گفت: ما در تورات این مطلب را خوانده ایم که جانشینان انبیاء از امت هاشان داناترند حالا که تو جانشین پیامبرت هستی بگو خدا در آسمان است یا در زمین؟ ابوبکر پاسخ داد: خدا در آسمان و بر روی عرش است. یهودی گفت: بنا بر گفته ی تو پس خدا در زمین نیست یعنی در یک جا هست . در جای دیگر نیست. ابوبکر که جوابی برای یهود نداشت گفت: این سخن تو سخن مردم کافر و بی دین است از اینجا دور شو وگرنه  تو را می کشم.

عالم یهودی در حالی که به اسلام به حالت تمسخر نگاه می کرد از پیش ابوبکر خارج شد. در راه علی علیه السلام به او رسید و فرمود: ای یهودی از سوال و جواب تو با ابوبکر باخبر شدم. نظر ما در مورد مکان خدا این است: خدای متعال مکان را آفریده است. او دارای مکان نمی باشد . خداوند بزرگوارتر از آن است که در محلی قرار بگیرد او در همه جا هست در حالیکه قرار و مجاورتی ندارد. علم او به همه چیز و همه جا احاطه دارد و هیچ مکانی خالی از تدبیر او نمی باشد. اکنون از یکی از کتاب های شما دلیلی می آوریم که گفتار مرا تصدیق کنی. ای مرد یهود! اگر دلیلی برای تو بیاورم ایمان می آوری؟ یهودی عرض کرد : بله.

حضرت فرمودند: آیا شما در یکی از کتاب های خود ندیده اید که روزی حضرت موسی نشسته بود در این حال فرشته ای از جانب مشرق آمد . موسی فرمود: از کجا آمده ای؟ فرشته گفت: از پیش خدا. در همان لحظه فرشته ی دیگری از مغرب آمد از او هم سوال کرد از کجا آمده ای؟ فرشته جواب داد: از پیش خدا . فرشته ی دیگری هم ظاهر شد و گفت: از آسمان هفتم از پیش خدا آمده ام. فرشته ی دیگری پیدا شد و گفت: از زمین هفتم از پیش خدا می آیم. حضرت موسی فرمودند : پاک و منزه است کسی که هیچ مکانی خالی از او نیست. و به هیچ مکانی نزدیک تر از مکان دیگر نیست.

یهودی که این بیان علی علیه السلام را شنید, گفت: گواهی می دهم که سخن شما حق است و شما شایسته تر از به مقام جانشینی پیغمبرت هستی از کسانی که فعلا در ظاهر جانشین پیامبرند .

ارشاد شیخ مفید ص 214

ترجمه: استاد امیرخان بلوکی

/ 7 نظر / 3 بازدید
فرهاد

سلام از این مطلب شما هم استفاده کردیم خیلی ممنون خدا قوت یا علی شمیم رحمت

امیر محمد

به نام خدا سلام. عالی بود. در زمان دومی هم یهودی اومد سوال پرسید، نتوست ج بده. باز هم مولا علی به داد اسلام رسید. الحمدالله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة علی بن ابی طالب و الائمه المعصومین علیهم السلام یا علی[گل]

jangali

چو در رویت بخندد گل مشو در دامش ای بلبل که بر گل اعتمادی نیست گر حسن جهان دارد....

عاشقان مهدی

سلام گلم ببخشید من ازدیشب نیومدم وب نظرت تازه دیدم ممنون از حضورت عزیزم راستی مطلبت عالیه چقدامام علی مظلوم بودن التماس دعا[قلب][ماچ]

رایه العباس

سلام دوست عزیز با زنــــــــــدگی نامه شهید شیرشکن در سه بخش+بخش دوم خاطرات یک رزمنده به روزم منتظـــــــــــر نظرهاتون هستم التماس دعا یا علی rayatal-abbas-,mihanblog.com

فقیر

سلام...تشکر از حضورتون در وب..... متن این پست تون زیبا و یاداور حقانیت مولا علی ع بود...... اللهم عجل لولیک الفرج

شیعه

سلام.روایت قشنگی بود .سلام خدا بر کسانی که با قلبی پاک شیعه امیر المومنین علی (ع) هستند.