عذاب جهنم

در خبری از حضرت صادق علیه السلام منقول است که حضرت رسول صلی الله علیه و آله فرمود که در لیلة المعراج چون داخل آسمان اول شدم هر ملکی که مرا دید خندان و خوشحال شد تا آنکه رسیدم به ملکی از ملائکه که عظیم تر از او ملکی ندیدم با هیئتی بسیار منکر و غضب از جبینش ظاهر شد پس آنچه ملائکه ی دیگر از تحیّت و دعا نسبت به من به جا آوردند، او به جا آورد لکن نخندید و خوشحالی که دیگران داشتند او نداشت.

از جبرئیل پرسیدم:«که این کیست که من از دیدن او بسیار ترسان شدم؟»

گفت:«جا دارد که از او بترسی و ما همه از او ترسانیم ؛ این مالک، خازن جهنم است و هرگز نخندیده است و از روزی که حق تعالی او را والی جهنم گردانیده ، تا به حال پیوسته خشم و غضبش بر دشمنان خدا و اهل معصیت زیاده می گردد، و خدا این ملک را خواهد فرمود که انتقام از ایشان بکشد، و اگر با کسی به خنده ملاقات کرده بود، یا بعد از این می کرد، البته بر روی تو می خندید و از دیدن تو اظهار فرح می نمود.»

پس من بر او سلام کردم و ردّ سلام بر من نمود، و مرا بشارت داد، پس من به جبرئیل گفتم-به سبب منزلت و شوکت او در آسمانها که جمیع اهل سموات او را اطاعت نمودند- به مالک بفرما که آتش دوزخ را به من بنمایاند.

جبرئیل گفت:«ای مالک ، به محمد بنما آتش جهنم را.»

پس مالک پرده را برگرفت و دری از درهای جهنم را گشود ناگاه از آن زبانه ای به آسمان بلند شد و ساطع گردید و به خروش آمد که در بیم شدم. پس گفتم ای جبرئیل بگو که پرده را بیندازد. فی الحال مالک امر فرمود آن زبانه را که به جای خود برگردد، پس برگشت.

منبع:منازل الآخره

مولف:مرحوم حاج شیخ عباس قمی (ره)

/ 5 نظر / 6 بازدید
بیقرار

سلام مهربان با «سلام مهربان» به روزم[گل] یه سری بهم بزن[گل][گل]

باشگاه شعر آئینی

سلام رمضان مبارک اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم موفق باشید ان شاءالله با علی

reza

خدا آدمها را به دلیلی به زندگی شما وارد،و به دلیلی بهتر آنها را خارج میکند!

fotros

سلام دوست خوبم حلول ماه مبارک رمضان رو خدمتتون تبریک عرض میکنم شرمنده اگه یه مدت نبودم درگیر امتحانای دانشگاه بودم با مطالبی ویژه ماه رمضان بروزم خوشحال میشم اگه به وبم سر بزنید و نظر بذارید[گل]

محمد

خیلی ممنون اجرتون با آقا