میلاد با سعادت آقا امیرالمومنین علیه السلام مبارک باد

بیان فضیلت های حضرت علی علیه السلام از کلام رسول خدا صلی الله علیه و آله

امام حسن عسکری علیه السلام فرمود:«روزی رسول خدا صلّی الله علیه و آله سپاهی را برای جنگ فرستاد و علی علیه السلام را امیر آن سپاه قرار داد. رسول خدا صلی الله علیه و آله در تمامی جنگ هایی که علی علیه السلام در آن حضور داشت ، علی علیه السلام را امیر آن سپاه قرار می داد.

پس چون در جنگ پیروز شدند و غنائمی به دست آوردند ، علی علیه السلام رغبت نمود که از آن غنائم – که شامل کنیزهایی نیز می شد – کنیزی را بخرد و پول آن را در آن غنائم قرار دهد.

اما حاطب بن ابی بلتعه و بُرَیده اسلمی در صدد فریفتن علی علیه السلام برآمدند و قیمتی بالاتر از قیمت او را پیشنهاد دادند. چون علی علیه السلام دید که آنان در صدد فریفتن او هستند و قیمت بالاتری را پیشنهاد می کنند ، منتظر ماند تا آن که قیمت آن کنیز به قیمت عادلانه ی آن روز رسید و سپس با آن قیمت او را خرید.

چون همه به سوی رسول خدا صلی الله علیه و آله بازگشتند ، حاطب و بریده با هم قرار گذاشتند که نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله رفته و ماجرا را به او بگویند. پس بریده در مقابل رسول خدا صلی الله علیه و آله ایستاد و عرض کرد:«ای رسول خدا! آیا نمی بینید که علی بن ابیطالب از غنیمت ، کنیزی را برای خود گرفته است ، در حالی که به دیگر مسلمانان چنین غنیمتی را نداده است؟»

رسول خدا صلی الله علیه و آله از او روی برگرداند ؛ اما بریده به جانب راست رسول خدا صلی الله علیه و آله رفت و دوباره آن مطلب را عرض کرد؛ اما رسول خدا صلی الله علیه و آله از او روی برگرداند.این بار بریده به سمت چپ رسول خدا صلی الله علیه و آله رفت و آن مطلب را عرض کرد؛ اما رسول خدا صلی الله علیه و آله از او روی برگرداند. سپس به پشت سر رسول خدا صلی الله علیه و آله رفت و آن مطلب را عرض کرد ؛ اما رسول خدا صلی الله علیه و آله از او روی برگرداند. سپس دوباره به مقابل رسول خدا صلی الله علیه و آله رفت و آن مطلب را عرض کرد.

این گونه بود که رسول خدا صلی الله علیه و آله چنان به خشم آمد که نه پیش از آن و نه پس از آن این گونه به خشم نیامده بود و رنگ چهره اش تغییر کرد و سرخ شد و از کوره در رفت و اندامش به لرزه افتاد و فرمود:«ای بریده! تو را چه شده که در امروز، رسول خدا را می آزاری. آیا نشنیده ای که خداوند عزّ و جلّ می فرماید:((بی گمان کسانی که خدا و پیامبر او را آزار می رسانند ، خدا آنان را در دنیا و آخرت لعنت کرده و برایشان عذابی خفّت آور آماده ساخته است* و کسانی که مردان و زنان مومن را بی آنکه مرتکب (عمل زشتی) شده باشند، آزار می رسانند، قطعاً تهمت و گناهی آشکار به گردن گرفته اند.))سوره احزاب آیه 57 و 58

بریده عرض کرد:«ای رسول خدا! من نمی دانستم که با این کارم ، قصد آزار شما را پیدا می کنم و شما را می آزارم.»

رسول خدا صلی الله علیه و آله پاسخ داد:«(ای بریده!) آیا گمان می کنی که آزار دهنده ی من تنها کسی است که قصد آزار خود مرا داشته باشد؟ آیا نمی دانی که علی ، از من و من از علی هستم و هرکس علی را بیازارد، مرا آزرده و هرکس مرا بیازارد ، خدا را آزرده و هرکس خدا را بیازارد ، این حق خدا است که او را در آتش جهنم با عذاب دردناک خود بیازارد؟ ای بریده! تو داناتری یا خداوند عزّ و جلّ؟ تو داناتری یا خوانندگان لوح محفوظ؟ تو داناتری یا مَلَک الارحام؟(فرشته رَحِم ها؟)»

بریده پاسخ داد:«بلکه خداوند، خوانندگان لوح محفوظ و مَلَک الارحام داناترند.»

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:«پس چگونه او را متهم می کنی و مورد سرزنش و توبیخ قرار می دهی و عملی که انجام داده را قبیح می شماری، در حالی که این جبرئیل علیه السلام است که از حافظان علی برایم خبر آورده که از هنگام تولد او تا به حال، هرگز گناهی از سوی او را به ثبت نرسانده اند؟و این ملک الارحام است که برایم نقل کرده که پیش از تولد علی علیه السلام به هنگامی که او در شکم مادرش نضج می گرفت، مرقوم شده است که او هرگز گناهی مرتکب نخواهد شد و این خوانندگان لوح محفوظ هستند که – در شبی که به آسمان عروج کردم – به من خبر دادند که آنان در لوح محفوظ دیده اند که چنین نوشته شده است:"علی علیه السلام از هر گونه اشتباه و لغزش معصوم است." پس چگونه تو – ای بریده!- با این که پروردگار جهانیان و فرشتگان مقرب درگاه الهی، علی علیه السلام را تصدیق می کنند، تو او را متهم می سازی؟! ای بریده! جز با رفتار نیک و پسندیده با علی رفتار دیگری مکن؛ زیرا که او امیر مومنان ، سرور جانشینان من، مولای صالحان، دلاور مسلمانان و فرمانده غرّ محجّلین(خوبرویان زیبا سرشت) و قسمت کننده ی بهشت و جهنم است. او در روز قیامت به آتش جهنم می فرماید:{این برای من و آن برای تو است.}»سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:«ای بریده! آیا اعتقاد نداری به این که علی علیه السلام بر شما جماعت مسلمان این حق را دارد که در صدد فریب او برنیائید و با او دشمنی نورزیده و در مزایده، قیمتی بالاتر از قیمت پیشنهادی او پیشنهاد نکنید؟ هیهات ، هیهات که شما این حق را برای علی علیه السلام قائل نیستید. ارزش علی نزد خداوند متعال ، بیشتر از ارزش او نزد شماست.  آیا می خواهید شما را از این امر با خبر سازم؟»

آنها پاسخ دادند:«آری، ای رسول خدا.»

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:«خداوند سبحان در روز قیامت ، گروه هایی را از قبر مبعوث می دارد که میزان اعمالشان پر از گناهان است. به آنها گفته می شود:"این گناهان شماست. پس اعمال نیکوی شما کجاست؟ پس اگر عمل نیکویی ندارید ، هلاک و نابود می شوید."

آنها می گویند:(پروردگارا! ما عمل نیکویی از خود سراغ نداریم.)

ناگهان ندایی از سوی خداوند عزّ و جلّ می آید که می فرماید:((اگر شما برای خود اعمال حسنه ای را سراغ ندارید، من از اعمال نیک شما آگاهم و آن را برایتان فراهم می سازم.))

سپس باد، رقعه ی کوچکی را می آورد و آن را در کفه ی اعمال حسنه آنان قرار می دهد و کفه ی میزان بدی های آنان بیش از اندازه ی فاصله ی بین زمین و آسمان بالا می رود و کم می شود. به یکی از آنها گفته می شود:"دست برادر، مادر، برادران، خواهران، خواص ، نزدیکان، دوستان و آشنایان خود را بگیر و آنان را وارد بهشت ساز."

پس اهل محشر می گویند:"پروردگارا! ما می دانیم که گناهان آنان چیست ، اما اعمال حسنه ی آنان چه بود؟"

خداوند عزّ و جلّ پاسخ می دهد:(ای بندگان من! یکی از آنها باقیمانده ی دَینی را که به برادر خود بدهکار بود نزد برادرش برد تا به او بدهد. پس به برادرش گفت این را بگیر؛ زیرا که من تو را به خاطر این که علی بن ابیطالب علیه السلام را دوست داری، دوست می دارم. برادر او گفت من آن مال را به خاطر این که تو علی بن ابیطالب علیه السلام را دوست داری در اختیار تو قرار دادم، هر قدر که می خواهی از مال من بردار.)

پس خداوند، این عمل آن دو را سپاس نهاده است و گناهان آن دو به خاطر آن تنزل داده و آن عمل آنان را در لابه لای نامه های اعمال آن دو و میزان اعمالشان قرار داده است و بهشت را برای آن دو ، پدر و مادر و فرزندانشان واجب گرداند.»

سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:«ای بریده! شمار کسانی که به همراه کینه ی علی وارد آتش جهنم می شوند، بیشتر از سنگ هایی است که در جمرات پرتاب می شود. پس بر حذر باش از این که یکی از آن جهنّمیان باشی.»

منبع: قرآن مبین  همراه با تفسیر روایی البرهان

تفسیر منسوب به امام حسن عسکری علیه السلام


/ 0 نظر / 3 بازدید