آیا ارواح یکدیگر را ملاقات می کنند؟

ارواح اموات( مومن و کافر) به حسب نقل روایات در عالم برزخ یکدیگر را ملاقات می کنند و با هم گفت و شنود دارند . البته هر یک از مومنین و کفار در مکانی مخصوص به خود.هرگاه مثلا مومنی از دنیا می رود همه ی آنهایی که با این مومن دوستی, خویشاوندی و یا هر علاقه ی دیگری داشته اند , او را ملاقات می کنند و از او احوال آنهایی را که هنوز در دنیا هستند می پرسند. احادیثی که به ما رسیده , روایات عجیبی است. به عنوان مثال:

-مرحوم کلینی در کتاب کافی به نقل از ابابصیر از حضرت صادق علیه السلام آورده است:

حضرت صادق فرمود: « ارواح شبیه جسدها هستند . در بهشت از میوه های درخت استفاده می کنند , همدیگر را می شناسند و از همدیگر پرسش و پاسخ دارند . وقتی یکی از افراد دنیا بمیرد , روحش به عالم برزخ می رود و ارواح دیگر به ملاقات او می آیند. یکی می گوید: او را رها کنید . او به تازگی از یک وحشت بزرگ آزاد شده, خسته است بگذارید استراحت کند. پس از مدتی به ملاقاتش می روند و از او احوال آنهایی را که در دنیا بوده می پرسند . اگر جواب دهد در دنیا بوده اند, آرزو می کنند آنها نیز پس از مرگ در جمع آنها قرار گیرند. ولی اگر بگوید: او قبل از من از دنیا رفته است نگران می شوند و انگشت حسرت به دندان می گیرند که ای وای او در درکات جهنم افتاده است.»

-ابراهیم بن اسحاق می گوید: به حضرت صادق گفتم: ارواح مومنین به کجا می روند؟

حضرت فرمود:«آنها در اتاق هایی در بهشت هستند و از طعام و شراب بهشتی می خورند و به ملاقات یکدیگر می روند .»

بنابراین از دوحدیث فوق استفاده می شود که ارواح مومنین در برزخ با هم هستند, همدیگر را می بینند و از احوال هم می پرسند. مخصوصا حدیثی از امیرالمومنین علیه السلام که فرمود: آنها (مومنین)  در وادی السلام می آیند و حلقه حلقه اطراف هم می نشینند و با هم سخن می گویند.

منبع: داستانهای شگفت انگیزی از مرگ تا عالم برزخ ص 92 و 95

/ 2 نظر / 42 بازدید
داداشsallu

خوبه همدیگر رو میبینن وگرنه حوصله اشون سر میرفت[شوخی]

هانیه

وبت عالی شده عزیزم، به نظرم این قالب خیلی به وبلاگت می خوره، کار خوبی کردی که تنوع به خرج دادی فاطمه جون،..به نظرم اگر دوست داشتی می تونی یک لوگوی متحرک دعای فرج را بالای وبت بذاری...اینجوری خیلی عالی میشه من عاشق دعای فرج هستم، همیشه هم وقتی دلم میگیره این دعا رو می خونم بهم آرامش میده.