حضور شیطان و لشکریانش و وسوسه ی او هنگام مرگ

از جمله کسانی که هنگام مرگ نزد محتضر حاضر می شود، شیطان است؛ او برای فریفتن و گرفتن ایمان مومن در هنگام جان دادن حاضر می شود. در روایتی صفوان بن مهران از امام صادق علیه السلام نقل می کند که ایشان فرمودند:

«هنگامی که مرگ یکی از دوستان ما فرا می رسد، شیطان از جانب راست و چپ او می آید تا از ایمان و اعتقادی که دارد ، او را بازدارد. ولی خداوند مانع او می شود و به همین دلیل می فرماید((خداوند مومنان را با گفتار ثابت و استوار در حیات دنیا و آخرت پابرجا و ثابت می دارد.))

در روایت دیگری آمده ست که وقتی ابلیس ، ملک الموت را همراه با 500 فرشته می بیند که با کیفیت خاصی برای قبض روح مومنی می آیند، دست بر سر گذاشته و فریاد می زند. در این هنگام لشکریانش علت را جویا شده به او می گویند:«ای سرور ما، چه اتفاقی برای شما افتاده؟»

جواب می دهد:«آیا نمی بینید که به این بنده چگونه کرامتی عطا شده است؟ چرا غفلت کردید و نتوانستید او را فریب داده و گمراه کنید؟»

گویند:«ما درباره ی او تلاش خود را کردیم ؛ ولی او از ما پیروی نکرد.»

در روایت دیگر از امام صادق علیه السلام آمده است که هیچ کس نیست ، مگر اینکه هنگام مرگ ، ابلیس ، بعضی شیاطین تحت امرش را برای به کفر کشاندن و ایجاد شک در دینش سراغ او می فرستد؛ تا وقتی که روحش خارج شود. اما بر مومنان چنین تسلطی ندارد ؛ پس هنگامی که نزد مردگان خود(کسانی که در حال احتضار هستند) حاضر شدید، تا به هنگام مرگشان شهادتین را به آنها تلقین کنید.»

منبع: طعم مرگ ص 62 و 63

مولف:مهدی فربودی 

/ 5 نظر / 5 بازدید
محمد برومند

سلام وبلاگ زیبایی دارین خدا خیرتون بده من هم یه وبلاگ مهدوی دارم اگر موافقید تبادل لینک داشته باشیم.التماس دعای فرج.

فاطمه

سلام ممنون مطلب قشنگی بود التماس دعا یامهدی[گل]

امين

بسيار جالب بود من تاحالا نشنيده بودم

سید علی

سلام.نام زیبایی داری.صاحب نامت یارت باشد.وبلاگ قشنگی داری ما رو هم دعا کن