اهداء ثواب نماز و قرائت قرآن به امام زمان علیه السلام

یکی دیگر از آداب و وظایف مومنان منتظر در عصر غیبت، هدیه کردن ثواب نماز یا قرائت قرآن به امام زمان علیه السلام است.

همانطور که هریک از ما برای نشان دادن علاقه و محبت خود به دیگران ، کلمات محبت آمیز بر زبان می آوریم، به دیدارشان می رویم یا به آنان هدیه می دهیم تا از دوستی و محبت متقابل آنها برخوردار شویم ، با بر زبان آوردن آیات زیبای قرآن یا عبارات و آیات نماز، عشق و علاقه ی قلبی خویش را به مولایمان حضرت صاحب الزمان علیه السلام هدیه می کنیم تا از محبت و دوستی آن امام بزرگوار بیشتر بهره مند گردیم.

چنانکه نقل است در زمان امام حسن مجتبی علیه السلام دخترک خدمتکاری با دسته گلی خوشبو نزد امام آمد و شاخه گلی را به آن حضرت هدیه نمود. امام در مقابل این کار پاداش بزرگی به وی بخشید. سپس در مقابل نگاه متعجب اطرافیان خود فرمود:«خداوند به ما دستور داده و فرموده است:"هرگاه کسی شما را ستایش کند شما باید در مقابل به ستایشی بهتر از آن یا مانند آن پاسخ دهید."»

در واقع ائمه معصومین علیهم السلام از این هدیه ها بی نیازند، همانگونه که دریا از آنچه ابرها بر آن می بارند بی نیاز است. ولی ما بی نیاز نیستیم از اینکه به ایشان هدیه ای تقدیم نمائیم.

البته در اینکه نماز مخصوصی به عنوان هدیه به حضرت مهدی علیه السلام یا به یکی از ائمه اطهار، علیهم السلام به جای آوریم یا سوره ای را به عشق آنان ختم کنیم، هیچ حد و وقت و شماره ای نیست و هرکس به مقدار محبت و توانایی اش به محبوبش هدیه تقدیم می کند و بر حسب طاقتش او را خدمت می نماید. بدون شک نماز و قرآنی که با این نیّت آغاز می شود علاوه بر ثواب و پاداشی که برای صاحب آن به همراه دارد ، پیوند و ارتباط انسان مومن را با امام غایبش محکم تر می کند که به وسیله ی آن می تواند به محبوب خویش نزدیکتر شود.

چنانکه امام موسی کاظم علیه السلام در فضیلت آنان که ثواب قرائت و ختم قرآن را به پیامبر و ائمه اطهار علیهم السلام هدیه می کنند، فرموده اند:«پاداش آنان این است که در روز قیامت با ما اهل بیت خواهند بود.»

همچنین یکی از معصومین علیهم السلام روایت است که فرموده اند:«هرکس ثواب نماز خود(چه واجب و چه مستحب) را برای رسول خدا و امیرالمومنین و امامان بعد از آن حضرت علیهم السلام قرار دهد خداوند ثواب نمازش را آنقدر افزایش می دهد که از شمارش آن نفس قطع می گردد و پیش از آنکه روحش از بدنش برآید به او گفته می شود:"هدیه ی تو به ما رسید پس امروز ، روز پاداش و تلافی(نیکی های) توست. دلت خوش و چشمت روشن باد به آنچه خداوند برایت مهیّا فرموده و گوارایت باد آنچه که به آن رسیده ای."

منبع:دانشنامه مهدویت

امین بشارت نیا 

/ 0 نظر / 3 بازدید