اندرزهایی از امام باقر علیه السلام

امام باقرعلیه السلام فرمودند:«این زبان، کلید هر شرّ و خیر است لذا شایسته است مومنان همچنانکه بر سیم و زر خویش مُهر می زنند بر زبان خویش مُهر زنند چرا که رسول خدا(ص) فرموده است:«خدای رحمت کند مومنی را که زبانش را از هر شرّی دور گرداند که این کار صدقه ای از سوی خود بر خویشتن است و هیچ کس از گناهان در امان نمی ماند مگر اینکه زبانش را از غیبت بازدارد و در مورد برادر من آنچه را که خداوند پنهان داشته بازگوید و چنانچه چیزی را که در وی نیست بیش از همه بگوید بر او بهتان روا داشته است. و در روز قیامت آنها که بیش از همه حسرت می خورند کسانی هستند که با وی سخن گویند ولی دربرخورد با دیگری با آن مخالفت نمایند. راستی گفتار و پاکدامنی و اجتهاد و امانت داری را برگزینید و کسی که امانتی نزد شما گذارد، اعم از اینکه آدم خوب یا بدی باشد امانت داری پیشه کنید و اگر قاتل علی بن ابیطالب علیه السلام امانتی را نزد من می سپرد، آن را برایش نگه می داشتم.

و فرمود:«سه خصلت هست که پیش از مرگ گریبان دارنده اش را می گیرد، زنا ، قطع رحم و سوگند دروغ که خدا را به مبارزه طلبد، پاداش و ثواب صله رحم بیش از هر طاعت دیگری عاید می شود و گروهی که زناکار باشند به این کار ادامه دهند در آن غوطه ور می گردند و سوگند دروغ و قطع رحم بدان منجر می شود که زن از مردش نهی می گردد.»

منبع:زندگینامه چهارده معصوم

مولف:محمد عباد زاده کرمانی 

/ 1 نظر / 4 بازدید
مجنون الحسین

امام صادق (ع): «فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ» یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است. بحارالانوار،ج71ص326