دو روایت از کتاب روضه کافی

در فضیلت معرفت و شناخت خداوند

[347] جمیل بن دراج از امام صادق علیه السّلام روایت مى‏ کند که فرمود: اگر مردم مى‏ دانستند در معرفت و شناخت خدا چه فضیلتى نهفته است هرگز به رونق زندگى دنیا و نعمت هاى دنیوى که خداوند به دشمنان خود داده نظر نمى ‏افکندند و دنیاى آنها در نگاه ایشان زبونتر از چیزى بود که آنها زیر پاى خود لگد مى‏ کنند. ایشان بهره ‏مند گردند به معرفت و شناخت خداى عزّ و جلّ و بدان شادکام باشند چونان شادکامى کسى که همیشه در باغ هاى بهشت با اولیاى خدا به سر مى‏ برند. همانا شناخت خداى عزّ و جلّ انس بخش هر وحشتى، و یار و همدم هر گونه تنهایى، و روشنا بخش هر ظلمتى و نیرو رسان هر ناتوانى و درمان هر دردى است.

سپس فرمود: همانا پیش از شما مردمى بودند که کشته مى‏ گشتند و به آتش کشیده مى‏ شدند و با ارّه تکه تکه مى‏ گشتند و زمین با همه پهناورى بر ایشان تنگ مى‏ شد، و تمام این شرایط آنها را از باورى که داشتند بر نمى‏ گرداند، و کسانى که بر سر آنها چنین بلاهایى مى‏ آوردند نه به سبب مطالبه خون یا آزارى بود که از آنها مى‏ دیدند، بلکه از ایشان تنها از آن روى انتقام مى ‏کشیدند که، به خداى نیرومند ستوده، ایمان داشتند. پس از پروردگارتان درجات ایشان را طلب کنید و بر ناگواری هاى روزگار خود شکیب ورزید، تا به پیامدهاى تلاش آنها دست یازید.[1]

 

در بیان ظهور امام زمان (عج)

[597] احمد بن عمر مى‏گوید: امام باقر علیه السّلام در پاسخ مردى که به آن حضرت گفت: شما خاندان رحمت هستید که خداى تبارک و تعالى شما را بدان مخصوص داشته فرمود: ما این چنین هستیم، و خداى را سپاسگزاریم. ما هیچ کس را در گمراهى نیفکندیم و از راه راست بیرون نبردیم. همانا دنیا به پایان نرسد تا آنکه خداوند عزّ و جل مردى از خاندان مرا برانگیزد که به کتاب خدا عمل کند و در میان شما زشتکارى نبیند مگر آنکه زشتش شمارد.

سپاس از آن خداوند تبارک و تعالى، و درود از آن رسول و خاندان پاکش باد.

 

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن اعدائهم

نام کتاب: بهشت کافى / ترجمه روضه کافى‏ ص292 و 448

نویسنده: کلینى، محمد بن یعقوب‏

مترجم: آژیر، حمید رضا


[1] کلینى، محمد بن یعقوب، بهشت کافى / ترجمه روضه کافى - قم، چاپ: اول، 1381ش.

/ 0 نظر / 61 بازدید