تلاش شیطان در هنگام احتضار

از جمله کارهایی که شیطان این دشمن دیرینه ی انسان سعی و تلاش بسیاری را صرف آن می کند , این است که در وقت احتضار انسان را وادار به کفر کرده و در دینش شک بیاندازد.

امام صادق علیه السلام می فرماید:« هیچ کس نیست که مرگش فرا رسد جز این که ابلیس دسته ای از شیطانها را بر او می گمارد، تا آنگاه که روح از بدنش بیرون می رود او را به کفر وادارند و دردین او شک بیاندازند. اگر محتضر مومن باشد , آنها بر این کار قادر نخواهند بود. پس هرگاه نزد مرده هایتان حاضر شدید«اشهد ان لااله الاالله و اشهد ان محمد رسول الله» را تا آنگاه که می میرند به آنها تلقین نمایید.»

و در روایت دیگری فرموده است:« ملک الموت مردم را در 5 وقت نماز سرکشی می کند. پس آنهایی را که نماز 5گانه را در وقت خود خوانده اند و مواظبت کردند؛ خودش (به هنگام مرگ) کلمه ی شهادتین را به آن شخص محتضر تلقین می کند و شیطان را از او دور می گرداند.»

یک حکایت در این زمینه

نقل است که شخص صالحی از علمای نجف مریض شد وقتی به عیادتش رفتند در حال جان دادن بود. از این رو شهادتین را به او تلقین کردند. گفت: این اول کلام است و محتاج به اثبات؛ در مرحله ی دوم و سوم که به او تلقین نمودند خود را برگردانید. باعث تعجب حاضرین شد. از قضا بعد از چندی بهبودی و سلامتی خود را بازیافت. لذا نزد او آمده و علت اعراض و نگفتن شهادتین را پرسیدند.

گفت: من مبلغ 5 تومان به کسی قرض داده بودم و سند آن را در میان این صندوقچه گذاشتم, هر وقت به من می گفتند شهادتین را بگو می دیدم مرد محاسن سفیدی در کنار صندوقچه ایستاده و می گوید: اگر این کلمه را بگویی سند را بیرون می آورم و آتش می زنم. من برای اینکه سند را آتش نزند کلمه ی شهادتین را به زبان جاری نمی کردم. تا اینکه خداوند به من تفضل نمود و حالم بهتر شد؛ فورا دستور دادم آن سند را پاره کردند که دلم متوجه به آن نباشد تا شیطان به واسطه ی آن سند , مرا از شهادتین مانع گردد.

منبع: قبض روح ص 125 تا127

مولف: علیرضا رجالی تهرانی

 

/ 7 نظر / 3 بازدید
علی

سلام.مفیدبود.ممنون.درپناه خداباشین.[گل]

ساسان اس ام اس

سلام وب خوب و به روزی داری. امیدوارم همیشه اینجور باشه. می تونی مطالبت رو تو انجمن ما به اشتراک بذاری تا بقیه هم استفاده کنن. من بهت سر زدم اگه شما هم دوست داشتی به سایت ما سر بزن. ممنون www.SasanSMS.ir کامل ترین آرشیو اس ام اس www.SasanSMS.ir/Forum متفاوت‌ترین انجمن سرگرمی و تفریحی فارسی‌زبانان

انجمن همه برای همه

سلام و درود و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز ما قصد داریم در میان ظلمت‌های فراوان، چراغی از حقیقت بلکه خورشیدهایی روشن نماییم تا هر کس آگاهانه و مسالمت‌آمیزانه بتواند زندگی را به خیر و خوشی تجربه و سپری نماید. به هر روی اظهار نظر شما و یا پرسشهای شما از زاویه‌های نهان و آشکار در باره حکومت اسلام رحمانی برای ما و همه بسیار با اهمیت می‌باشد. ما در انتظار همیاری و همکاری همه‌ی شما همزادانمان نشسته‌ایم تا به زودی بتوانیم با تصمیمی بزرگ نهادی مستقل به معنای واقعی کلمه را بنیاد نهیم. لطفا ادامه مطلب را در وبلاگ ما بخوانید آدرس وبلاگ: http://afa2009.blogfa.com/ از صبر و حوصله ی شما سپاسگزارم

میثم

سلام وبتون عالیه اگه با تبادل لینک موافق بودین بهم اطلاع بدید

مجید

سلام آجی خوبی شرمنده ی مدت نبودم الان برگشتم

سلام میدونم گرفتاری ولی به خاطرحل شدن همین گرفتاریهات تا اخر بخونش خلاصه میگم اقا امام زمان فرمودن الان واسه ی ظهورشون فقط وفقط و فقط به دعا نیاز دارن اکثر علائم ظهور اشکار شده یه سایتی در این مورد یه ختم صلوات گذاشته خواهش میکنم اگه به دین امام زمانمون اعتقاد دارین برین توی این سایت وتعدادی صلوات که حداقلش 7تاست بفرستین وثبت کنید برای این که فکر نکنید تبلیغاته حتی اگه نتونستید ثبت کنید هم اشکالی نداره فقط براش دعا کنیدنیاز داره تنهاش نذارید تا اون هم شما رو روز محشر روز حساب تنها نذاره (البته این سایت مال من هم نیست من یکی از شرکت کننده های ختم صلوات هستم فکر میکنم این باعث دلشکستگی امامه که حدود70میلیون نفر ادم تو ایران که بعضی هاشون فقط ادعای انتظار میکنن نمیتونن کمک کنن که این ختم صلوات به عدد مورد نظر برسه حتی با یه صلواتشون .این ختم14میلیون صلواته) www.iranhall.com/salavat/ (اگه مسلمون نیستی منتظر ظهورش نیستی التماست میکنم حداقل اینو نشون بده به یه مسلمون منتظر. چون اون بی صبرانه منتظرپیام های امامه وامام هم محتاج دعای مردم حتی اگه تونستی مثل من این پیام روپخش کن به هر طریقی وبلاگ یا پیامک و...... اگه